| Alex9090 a întrebat:

Deci pana la urma in caz de razboi cine se inroleaza? Si v-ati risca viata pentru tara sau ati pleca?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt chemati rezervistii de pana la 55 ani si vor fi inrolati pentru a face serviciul militar cei de pana la 35 ani, bineinteles cu unele exceptii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai avea impresia ca vei fi lasat sa pleci?

| doctorandus a răspuns:

Eu sunt pacifist, nu lupt in nicio armata, pentru nicio tara. Mai bine la puscarie decat carne de tun.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns:

Toti barbatii apti intre 18-60 de ani, cred ca asa e in majoritatea tarilor, se va face o comisie medicala si sociala sa vada daca poti duce lupte pe front, vor fi niste criterii de indeplinit.
E oricum o procedura pe etape, in linia intai nu vor fi cei care n-au tras cu arma vreodata, sunt soldatii, rezervistii si apoi populatia care va fi instruita, dar tot vei participa si tu ca cetatean inrolat daca lucrurile se vor complica.
Nu ai ce face daca va fi data legea martiala, nu mai poti parasi tara ca barbat, toti barbatii vor trebui sa lupte, doar femeile, copiii, batranii si cetatenii straini pot fugi ceea mi se pare nedrept sa fii obligat sa lupti intr-un razboi pe care nu il vrei in timp ce bossii stau in birouri la caldurica sau prin buncare si se tachineaza de la distanta iar "fraierii" isi zboara creierii pe front intr-un razboi care nu e al lor. Daca refuzi inrolarea risti puscarie, eu unul as fi de acord cu inrolarea in caz de razboi daca o vor face si politicienii, pentru ca ei provoaca razboaiele.