| anonim_4396 a întrebat:

Deci, peste un an si 3 luni fac frumoasa varsta de 18 ani si oadata ce devin major as vrea sa plec din Romania, dar problema e ca familia nu cred va fi de acord cu plecarea mea. Ce pot face daca ma impiedica sa plec prin folosirea fortei sau a amenintarilor cu bataia? Ii pot reclama autoritatilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa majorat n-au dreptul sa te impiedice sa pleci si daca nu te intelegi cu ei poti apela, dupa caz, la politie sau instanta de judecata.
Totusi te sfatuiesc sa te intelegi cu parintii, nu cred ca iti vreau raul, dimpotriva.

1 răspuns:
| OnuOnulică a răspuns:

1) La multi ani sa fi sanatos!
2) Nu au dreptul de a te opri.