| aGviLa a întrebat:

Am o problema de familie. Vreau niste sfaturi. Anu trecut am fost plecat din romania 1 an la munca cu familia. A fost foarte greu mai ales pentru mine care a fost prima data cand am iesit din tarasad. Le am zis la ai mei ca nu mai rezis si vreau acasa, mi'au zis sa mai raman pana la sfarsitul anului si dupa aceea nu mai au treaba cu mine! Totul bine am acceptat, cand am venit acasa inainte cu o luna imi spuneai sa ma pregatesc ca plecam iarsad. Atunci am zis ca nu, dar eu nu au vrut sa auda chestia asta! Acuma sunt iar aici departe de casa, de prieteni si de iubita. Cand o venit iar vorba sa plec acasa tata se supara pe mine la fel si mama, au aparut din ce in ce mai des certurile aicisad. Am vorbit si cu patronu si mi-a zis ca e de acord cu plecarea mea acasa (in romania). Am impresia ca la 20 de ani ai mei cred ca nu ma pot descurca singursad. Adica sa imi iau o chirie si sa imi incep singur viata. Din cauza asta am inceput sa nu mai vorbesc cu nimeni, e a 3 saptamana si tot nu am deschis gura, cel mai rau caz e ca nu mai pot nici manca de o saptamana sunt inchis la mine in camerasad. Va rog ajutati-ma chiar nu stiu ce decizi sa mai iau. Mi-e frica sa zic ceva acum si mai tarziu sa regret nespus (peste 2-3 luni sa imi para rau pe viata si sa platesc foarte scump).

P. S. Nu pot zice sa sunt chiar matur, dar am o gandire diferita fata de alti de varsta mea. Sunt constient de ce se poate intampla daca imi iau viata in proprile maini. Dar am nevoie de cateva sfaturi. Cele mai bune sfaturi primeste funda + vot!

Multumesc >big grin

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

E o chestiune delicata.Pentru inceput o sa iti spun ca gresesti inchizandu-te in camera deoarece daca pretinzi ca esti matur asta inseamna ca ai o gandire mai buna deci realizezi ca stand in camera nu faci nimic.Eu nu iti pot da un raspuns exact de genul:"hai in tara" sau "stai acolo" dar tu trebuie sa te gandesti foarte bine deoarece gandeste-te ca daca vi in tara si nu gasesti slujba si ai probleme cu banii la cine o sa apelezi? Tot la parinti.si gandeste-te ca o sa vi cu coada intre picioare deci e o decizie radicala, sau cum se zice "Totul sau nimic"si oricum in tara asta lucrurile merg din ce in ce mai prost, contrar declaratiilor date de catre oficiali.Mai bine mai stai si gaseste-ti un job stabil, lasa prietenii ca prieteni o sa ai peste tot si iubite la fel...nu e asta o problema.Dar vezi si tu cum e in ziua asta ca fara bani nu faci nimic...Si acum tuh o sa te gandesti la chesti precum ca dragostea trece peste tot si etc.Da dar pana sa treaca peste tot, trece prima data prin stomac.Si parintii nu se stie cat o sa ii mai ai si s-ar putea ca in viitor sa regreti ca nu ai stat mai mult cu ei, deoarece asa e :cand ii ai nu iti dai seama cat de importanti sunt si cate lucruri fac pentru tine dar cand nu ii mai ai. atunci iti dai seama cate lucruri faceau si acum nu le vor mai face niciodata
Daca esti destept ma asculti, daca esti capos faci ce vrei tu!
Nu uita : TU ALEGI!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai un salariu bun strange bani si iti cumperi o garsoniera in tara ca e mai ieftina si de exemplu muncesti un timp peste hotare apoi stai in tara un timp si tot asa poti face, eu la fel am de gand sa mai stau inca 2 ani si in 2012 sa revin in tara ca m-am saturat de atata strainatate e oribil atata plictiseala si te simti ca esti un infractor printre straini. Poade dumnezeu ne aude si ne va oferii viitorul necesar, opropo daca iti place sa conduci de ce nu te bagi sa iti scoti permisul de autocamion si trailer in Romania? Apoi te bagi ca sofer pe tir si asa nu te mai plangi deloc zic eu ca merita sa ajungi acolo.

| ELLSSA a răspuns:

No comment!

Apache
| Apache a răspuns:

Nu trebuie sa demonstrezi nimic! ai 20 de ani si dupa parearea mea esti suficient de responsabil ca sa iti iei viata in maini!
. parintii tai nu te pot tine langa ei, in alta tara impotriva vointei tale! dar cantareste bine amandoua optiunile!
poate ca iti e dor de prietenii tai.dar in alta tara iti asiguri viitorul mai usor ca in Romania (si la 20 de ani ar cam tr sa te gadensti la asta ) ...este decizia ta persoanala! dar gandeste-te bine! sa nu fie una gresita!

| claudia01 a răspuns:

Daca si tu recunosti ca nu esti matur care e problema? Du-te munceste fa-ti un rost pune ceva bani deoparte si pe urma te poti intoarce aici la iubita si prieteni. Cu cat te inchizi mai mult cu atat va fi mai greu pentru tine si din pacate nu rezolvi nimic.

| lolita16ask a răspuns:

Nu stiu ce sa zic parintii tai trebuie sa te inteleaga si sa le demonstrezi ca esti estul de responsabil poate ei se gandesc daca vei veni singur in tara nu vei mai lucra sau te vei tine de prosti ...in plus poate ei gandesc ca acum 20 de anii spune-le ca vei sta cu ei inca putin pana iti vei strange bani necesari si vei veni in Romania unde tu deja ai gasit chiria si incerci cateva joburi stabile dupa care le poti demostra alor tai ceva. poate ei sunt dezamagiti de tine si nu te cred inca destul de responsabil sad succes consultate si cu prietena tasmug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma baiete? plangi dupa fusta mamii si dupa cuibusorul caldut? te cred.da ia fa si tu ce trebuie sa faci.munceste fa-ti banbi asigura-ti un cuib al tau unde sa-ti duci sotia si sa face-ti pui sa-i cresteti sa-i educati.gata s-a terminat cu fusta mamichii.eu am doi acasa care nici nu vor sa plece afara dar nici in tara nu gasesc de munca.fiindca nu angajeaza nimeni.numai ca femei de servici nu au incercat.ce crezi ca e de gluma? zi bogda proste ca ai scapat din groapa asta.ai alte posibilitati in alta lume.demonstreaza ca esti in stare de ceva.tu crezi ca noua parintilor ne e usor sa va stim departe? ne e greu.dar nici nu va putem creste pana la 30-40-50de ani si sa vedem ca nu santeti in stare de nimic.nu e vina voastra nici a noastra.e vina unui sistem corupt si gresit.de 20 de ani v-au dat peste cap astia cu invatamantul care era bun asa cum era pe vremea comunistilor.iar acum? uitate si tu hal de valori ale democratiei; somaj,munca multa pe bani putini, invatamantul si sanatatea la pamant, tineretul, la baie.

| Nicol_6787 a răspuns:

Sincer, e viata ta, parintii si-au facut datoria te-au crescut pana la 18, ia-ti viata in maini, mereu zic ca omul din greseli invata, ei vor doar cei mai bun pentru tine, gandeste-te ca daca vii in Romania nu ai ce face, aici nu vei gasi banii pe care ii castigi acolo, eu abia imi gasesc loc de munca pe la promotii sau ceva. de genu, e foarte greu.Incearca sa-ti alegi un scop de la viata, de ex. sa castigi o suma de bani si sa-ti faci o mica firma in ro., sau o casuta sa-ti intemeiezi o familie.Mna sper ca te-am putut ajuta[a si incearca sa nu te inchizi in tine, vorbeste cu oamenii, iesi distreazate, incearca sa uiti de problema. zilnice, incearca sa te gandesti ca daca vii in ro. nu o sa gasesti "caini cu colaci in coada"[tongue]