| AvalohAlyn a întrebat:

In comunism nu existau șmecheri,mafioți, interlopi, bombardieri și alte mizerii din acestea.Era ordine și lumea era mai în siguranță. Daca ar fi un motiv pentru care as dori sa ne întoarcem la comunism asta ar fi,dispariția smecherasilor, mafiei și a smenurilor trase de acestea plus dispariția afaceriștilor lacomi și avari, uneori corupți etc
Pe vremea lui Ceaușescu nu cred că era inventat cuvântul șmecherie la toți putanii ăștia de 18-26 de ani plus că țiganii erau puși la respect nu lăsați că acum să facă atâtea smenuri și să se dea smardoi și violenți.(unii dintre ei, bineînțeles nu toti)
Ați dori întoarcerea comunismului chiar și pentru atâta lucru?
De fapt asta a fost cel mai mare minus care a apărut odată cu apariția așa zisei democrații și a capitalismului că a apărut șmecheria de doi lei a tuturor asupra care sunt certați cu școală și educația.
Vreți comunism fara smecherie sau democrație cu bombardieri și șmecheri de 2 lei? Eu pe prima categoric chiar daca aș fi nevoit sa stau la coadă ore întregi.
Numai Vadim Tudor putea sa ne scape de mafie,corupție,șmecheri, hoți dar Romania și românii au pierdut atunci în 2000 poate cea mai mare șansă nealegandu-l pe Vadim.Era o Românie mult mai sigură și fără hoți și corupți daca Vadim ieșea președinte, asta in mod clar.

Răspuns Câştigător
| DonEduardo a răspuns:

Sunt de acord 100% cu tine.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Existau si atunci, doar ca mai putini ca acum, avand in vedere ca represiunea era mai prompta si frica mult mai mare.
Din pacate la noi nu s-a trecut din totalitarism la democratie, ci la anarhie, de abia acum mai exista o oarecare democratie in practica si nu numai in teorie.