| zamfira a întrebat:

Din ce cauza Romania nu reuseste sa absoarba destule fonduri europene? Cum va explicati acest lucru? Eu recunosc, nu prea le am cu fondurile europene si nici pe la TV nu prea m-am mai uitat in ultima vreme. Voi stiti din ce cauza ne aflam in situatia asta, de ce este nevoie sa vina strainii sa ne invete cum sa absorbim fonduri europene?

Răspuns Câştigător
| Dienuka a răspuns:

In primul rand din cauza coruptiei la nivel inalt care se practica in Romania de vreo 20 de ani si care este in continua crestere.
In al doilea rand din cauza personalului slab calificat ( in Romania toti avem diplome, insa putini suntem capabili de ceva realmente, iar daca esti capabil, ar trebui sa stii ca trebuie sa stai la rand, dupa *** lui X si a lui Y care indiferent de studii sau cunostinte, are prioritate).
Este nevoie sa vina niste straini, deoarece sunt mult mai capabili, cel mai probabil au si o oarecare experienta in gestionarea unor fonduri. Partea ciudata este ca desi acesti bani sunt dati de catre UE pentru a ne ridica si noua nivelul (din toate punctele de vedere si pe toate domeniile) noi nu facem nimic concret.
Ideea este ca acele fonduri nu se dau pe ochi frumosi, cum ar fi vrut multi incapabili de sus (unii din ei nu stiu nici sa faca legatura intre subiect si predicat), ci se dau in baza unui proiect viabil si care contine un studiu de fezabilitate eventual. Deci in baza unui plan de afaceri. Acest lucru ar conta enorm, deoarece daca multi dintre noi ar incerca sa atraga fonduri europene, multa lume ar avea iar loc de munca si nu ar mai fi nivelul de trai in halul acesta.
Pana una alta, ar trebui sa privim cruda realitate.

25 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Raspunsul e simplu, din lipsa de interes. Problema se imparte in doua:
- institutiile statului nu sunt interesate de absorbirea acestora, intrucat cheltuirea lor trebuie foarte atent justificata, ba chiar trebuie facute proiecte, a caror realizare este urmarita pas cu pas, prin urmare e mult de lucru si putin de furat. E mai simplu sa aloci fonduri de la bugetul statului pentru tot felul de idei tampite, pe care nimeni niciodata nu le va pune in practica si pe care oricum se cheltuie de zeci sau de sute de ori valoarea lor reala.
- cei din mediul privat la randul lor nu sunt foarte porniti sa acceseze astfel de fonduri pentru ca li se pun foarte multe piedici. Ei au o anumita retinere, fiind riscat sa investesti fara a avea siguranta obtinerii finantarii, stiindu-se foarte bine ca cei care gestioneaza aceste fonduri le aloca pe criterii de gashca sau in cel mai fericit caz pe spaga. In plus, putini romani s-au axat pe productie, toata lumea face doar comert, iar Uniunea Europeana nu finanteaza comertul, ci productia si serviciile.

| mgtow a răspuns:

Politicienii isi fac de cap cu banii si acei functionari de la comisia europeana sunt atat de imbecili incat nu isi au seama ce fac in Romania poate o sa scoata Romania din uniunea europeana

| Dmonik a răspuns:

Iar eu nu pot sa cred ca din 21 de raspunsuri, unul singur este serios si documentat in acelasi timp: cel al Nastasiei.
Restul doar sunt obisnuiti sa vorbeasca despre mentalitate, hotie, politicieni...
In completarea raspunsului Nastasiei as adauga un singur lucru: lipsa fondurilor proprii, cele destinate cofinantarii acestor proiecte si - poate - neaplicarea unor strategii viabile. Atat.
Ce va mai place sa vorbiti pe langa subiect! Va pricepeti in domeniul accesarii fondurilor asa cum se pricepe orice roman la fotbal si la politica.

| Dmonik a răspuns:

@Linda, evaluatorii agreati de Autoritatile de Management ale fiecarui Program Operational sunt foarte bine platiti, crede-ma, si, in plus, evaluarea se face pe etape ( verificarea conformitatii administrative, verificarea eligibilitatii, selectia - evaluarea tehnica si financiara ) si independent una de cealalta.

| Nastasia a răspuns:

Am aprofundat putin acest subiect si am identificat trei probleme principale care stau la baza unei rate scăzute de absorbţie a fondurilor europene - probleme legate de legislaţie, de practică şi de mentalitate. În ceea ce priveşte legislaţia, se poate constata un nivel ridicat de birocraţie, o legislaţie stufoasă, greoaie, incoerentă care nu face altceva decât să impiedice acţiunile eficiente. Ce de-a doua problemă este legată de practica resurselor umane: lipsa de experienţă şi expertiză relevantă în domeniu, o continuă dezarticulare a activităţilor organismelor din acelaşi domeniu, un rulaj foarte mare al resurselor umane, ca să enumăr doar câteva dintre ele.
În sfârşit, cea de-a treia problemă - problema mentalităţii şi a comportamentului - scoate în evidenţă lipsa unei culturi a consultanţei, în sensul că nu se apelează la firme de consultanţă care să scrie şi să implementeze proiecte eligibile.
Ar mai fi cateva probleme, dar mă opresc aici. Lasă-mi o adresa de email şi te pot ajuta cu materiale mai multe.

| Linda a răspuns:

Am lucrat doi ani in acest domeniu. Raspunsul meu este: in principal din cauza coruptiei de la corectare. Am scris proiecte pe domeniul social/resurse umane ( POS DRU). Cofinantarea era de 2%, deci nesemnificativa. In domeniul acesta in judetul meu au fost peste 80 de institutii/ong-uri care au depus si au facut un memoriu ca au fost toate respinse.
Ar trebui sa fie corectate de persoane din cadrul unor banci de pilda. Pot evalua daca bugetele sunt bine facute.
Un corector ar trebui sa primeasca cateva mii de eruo sa nu fie tentat sa ia mita.
Cel putin in domeniul social (care are o absorbtie de 5% din 2007 pana acum a fondurilor) daca corectarea s-ar face si de domeniul privat si cei ce corecteaza ar avea salarii bune, s-ar ajunge la aborbtie superioara foarte repede. Salarizarea uitara este o prostie. Cine corecteaza 10 proiecte trebuie platit diferit de cineva care corecteaza 80 pe luna de exemplu.

| Linda a răspuns:

@netrezit. Am citit pe un blog la care din cate am inteles a scris un corector de la POS DRU. El spunea ca intr-o luna s-au corectat aplicatiile, dar s-a dat raspunsul peste 7 pentru ca aplicatiile ce trebuia sa primeasca bani au fost imbunatatite. Pe blog spunea ca primesc sub 1500 RON pe luna.

| mihaibrasov a răspuns:

Din cauza numarului excesiv de hoti carora le e lene sa munceasca (un proiect european + aplicat = munca enorma) si vor doar sa obtina multi bani si repede pe spinarea fraierilor (bugetari, necalificati si alti oameni cinstiti).

| valy a răspuns:

Din cauza ca parlamentarii nostri sunt prea hapsini.ca sa nu se strang fondurile. din aproape toate formele de plati taie. dar din salariul lor nimic.ba mai mult creste.
Trebuie impuscati toti...curatenie cum sa facut si cu Ceasca

| Azm a răspuns:

Pentru accesarea fondurilor se depune un dosar. Dosarul insa nu este studiat si aprobat daca nu se da spaga. Nimic nu se urneste in tara asta pina nu apare spaga. Fara ea nu se cistiga nici o licitatie, nu se incheie nici un contract, nu se face nici o lucrare. Simplu. Si cea mai buna dovada este ca am pierdut o multime de bani europeni, iar fondurile grase au fost primite doar de "persoane importante".

| Cretaker a răspuns:

...errrrr,masonii?

Anyone?

| smoothjoe a răspuns:

Romania atrage atatea fonduri europene de cate are nevoie, singura problema e ca acele fonduri in loc sa fie investite in infrastructura si afaceri care sa se dezvolte armonios si sanatos, acestea sunt investite in buzunarele unor anumiti oameni mai mult sau mai putini obscuri.

| HaiHui4Ever a răspuns:

Nu prea se pot fura aceste fonduri.

| WalterWhite a răspuns:

Conducere proasta.
Si sti de ce au parlamentarii salarii asa de mari?
-Pentru ca prostia se plateste.

| Misha_1025 a răspuns:

Este foarte simplu:

Pentru fondurile Europene trebuie sa faci ceea ce ai spus ca faci cu acei bani si sa dai socoteala pentru acei bani pentru ca inca nu s-au inventat "facturi" pentru mita. Din acei bani nu se pot "trage" comisioane si alte cele.

Oameni capabili avem dar sa fim seriosi, tu ai lucra moca? Sau daca vezi ca nu-ti poti face treaba din cauza coruptilor necorupti, ai mai face ceva?
Nu cred!
A declarat basescu intr-o zi ca pote sa plece "dincolo" toti cei capabili si uite ca au plecat si ce se intimpla cu spitalul de pediatrie din Bucuresti pentru care s-au facut si donatii? Azi se inchide o sectie maine alta si poimaine tot spitalul si asta e doar un exemplu nefericit.

De aici poti trage singur(a) concluzia "Din ce cauza, Romania, nu reuseste sa absoarba destule fonduri Europene?"

Asta-i cruda realitate si Romanul e "prea obosit" sa mai faca ceva!

| Laue a răspuns:

Cred ca aici intervine frica romanului de o viata mai buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! interesanta intrebare...

din cauza prostiei parlamentarilor

din cauza nepasarii oamenilor

din cauza ca suntem condusi de imbecili

din cauza ca nu se stie unde si ce sa se faca(numai borduri stiu sa faca)

sunt multe foarte multe cauze salut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

din cauza comisioanelor cerute la aprobarea proiectelor

| bestialu96 a răspuns:

Din cauza pentru ca la noi:
SE FACE PREA MULTA SCOALA DAR NU STIM CUM NE CHEAMA
din cauza prostiei
din cauza cocalarilor si pitzipoaancelor
traim in Romania ASTA NE OCUPA tot timpul!
asa ca mai bine decat sa va uitati la filme xxx (filmele xxx sunt cele mai accesate in Romania este adevarat)
mai bine faceti ceva util cum ar fi sa inveti sau daca esti major cautati de munca
daca as fi presedinte cine n-ar avea loc de munca 5 luni de parnaie...si dupa aia sa duca la munca 25 de anibig grin

| Cloudless a răspuns:

Asa cum au zis si altii. Personalul parlamentar are maxim 8 clase. Pentru ca Romania sa poata sa obtina fonduri is necesare proiecte, si nu doar numele proiectului. Trebuie sa existe licitatii, o prezentare exacta a proiectului cu costuri si avengura. etc. Dar chiar si asa nu e atat de greu incat sa nu se poata crea un proiect chiar de un simplu licean. Dar sa nu uitam ca cei mai multi parlamentari au numai 8 clase. deci trebuie sa mai asteptam sa termine toti generala si mai apoi sa inceapa liceul.

| kolcov a răspuns:

Deoarece nu avem conducatorii destul de buni, cred big grin, cred ca ar trebui sa fie presedintele romaniei un englez sau un german laughing)

| alinutza83 a răspuns:

Din nenumarate cauze:
1. birocratia,
2. hotia,
3. incompetenta,
4. pregatirea teoretica fara aplicabilitate practica a absolventilor nostri - in scoala se face teorie searbada, iar la orele de practica studentii duc caiete luate de pe net la unele specializari - la economisti ma refer.
5. spagile nenumarate,
6. legislatia instabila, rezultata din mintile bolnave ale unor guvernanti idioti, incompetenti si inculti, precum si foamea lor de bani pe timp de criza.
7. masurile legislative luate pentru a suprima, deci nu incuraja, micul intreprinzator, contrar asteptarilor,
8. indisciplina si lenea romanilor in unele cazuri.
Si lista mai poate continua mult si bine.

| ZaiKo a răspuns:

Romanii is noobi

| marietatomei a răspuns:

Pe langa cele trei motive mentionate de Nastasia, eu as preciza si de faptul ca multi nu se documenteaza intr-un mod precis despre cerintele necesare oricarui proiect pentru fond european.

Sa fim seriosi. Simpla citire a legii si a diverselor amendamente nu ajunge.

Eu recomand urmatorul ghid pentru fonduri europene: http://bit.ly/fgt5y45

L-am cumparat personal si are toate detaliile necesare pentru a porni un proiect si a fi acceptat(a) pentru a beneficia de fonduri.

| eu_7046 a răspuns:

Pentru ca Romania primeste prea multe fonduri si nu cheltuie, chiar daca spune ca va face ceva important... o incepe, si nu termina