Întrebare recomandată | Anonimuserr a întrebat:

Care este tot procesoul fondurilor europene pana la absortia lor in Romania? Cum poate Romania sa absoarba cat mai multe fonduri europene?
Si cum se durealaza proiectele care este procesul lor? Contracte etc?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Fondurile Europene sunt acordate pe discipline:agricultura, constructii, etc.Ele sunt limitate in functie de factori precum populatia, zonele.Ca sa ti se aprobe un anumit fond, trebuie sa faci un proiect in care justifici si necesitatea si costul lor.Trebuie aprobate, corectate probabil. Exista institutie care se ocupa de asta si in care ti se dau toate detaliile. Exista insa si conditionarea cu participarea a unor procente si din fonduri guvernamentale sau de alta natura.
Ca sa poti face absorbtia fondurilor trebuie un program global pe tara, zone, necesitati reale calculat si la posibilitati.La noi s-au facut insa pe interese particulare, in care excrocii si nepriceputii au facut cum au vrut.Fondurile sunt alocate pe o perioada de timp limitata. Daca se fac proiecte proaste, pana se respinge aprobarea, se blocheaza multe altele viabile.Nu exista interes. Se pare ca tari ca Polonia s-a descurcat ceva mai bine.
Nu trebuie privite fondurile europene ca pe o pomana ci ca niste bani intr-o banca la care se cauta o necesitate PROFITABILA pentru toti.Nu numai necesara.Nefolosindu-le, nu castiga nimenea.Sau folosindu-le prost! E ca batranul care tine banii la saltea, cand moare, banii nu mai au aceeasi valoare, caci nu au produs nimic.E ca o magazie plina de produse si nevandabila.(ca filozofie).