| anonim_4396 a întrebat:

Din informatiile mele, pentru aderarea la NATO este necesar ca teritoriul care adera sa fie complet liber. Deci Ucraina si Moldova nu pot adera din cauza separatistilor. La momentul in care Romania a aderat la NATO Insula Serpilor era disputata atat de Ucraina cat si de Romania. Romania a cedat Insula Serpilor pentru a putea adera la NATO?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu numai aceasta, este necesar sa nu existe conflicte cu vecinii in nici un domeniu. Mai ales privind teritoriul este necasar sa nu existe conflicte, respectiv sa nu existe pretentii teritoriale, nici ale tarii candidate si nici a vreunui vecin fata de aceasta tara.

| darrio2007 a răspuns:

Ai vreo sursa de informatii?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Gasesti pe toate siteurile. Nu sub forma LIBERTATE TOTALA, dar ce scrie acolo asta inseamna:

"We have made clear that, at a minimum, candidates for membership must meet the following five requirements:

--New members must uphold democracy, including tolerating diversity.

--New members must be making progress toward a market economy.

--Their military forces must be under firm civilian control.

--They must be good neighbors and respect sovereignty outside their borders.

--They must be working toward compatibility with NATO forces."
https://1997-2001.state.gov/regions/eur/fs_members.html

Cum e cu regiunea Donbas, cam asa a fost la noi cu Insula Serpilor (doar ca fara forta militara). Este necesara o granita bine definita. Asta inseamna ca trebuie sa fie un teritoriu complet liber si bine definit. Cred ca de asta s-a si facut impartirea asta in Europa din ultimul timp: Muntenegru, Macedonia de Nord etc. Pana nu am stabilit o granita bine definita si nu am recunoscut Insula Serpilor ca facand parte din Ukraina nu s-a intamplat.
Putin stie asta si isi arunca imediat influenta in diferite zone din teritoriile care sunt de interes pentru NATO. Face terorism geopolitic, este adevarat.