| IonutValeriu a întrebat:

Daca Rusia a capturat insula serpilor, ea apartinand si de Romania in proportie de 70%
Se intelege cum ca a atacat un teritoriu NATO?

23 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai apartine de Romania de mult timp. Mai informeaza-te.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

A fost predată la Ucraineni mai demult.

| J0B0MAT a răspuns:

Nici atacul unei nave turcești nu se înțelege ca atac asupra NATO. Să nu mai zic de capturarea Cernobâlului care afectează toată Europa.
Celelalte țări sunt fricoase, ăsta e adevărul. Judecând după ce se întâmplă acum, nici dacă va ataca vreo țară NATO, nu vor face decât să trimită câteva puști și câțiva militari, care o să fie aproape egali cu zero. Sper din tot sufletul să mă înșel, dar pare că în preajma unui război fiecare țară e SINGURĂ.

| Manumescoo a răspuns (pentru J0B0MAT):

Cam așa e din păcate...

| J0B0MAT a răspuns (pentru Manumescoo):

Vreau să mă înșel și să mai existe umanitate, suficientă încât să distrugă acești agresori.....Chiar vreau.

| Trixt3r a răspuns (pentru J0B0MAT):

Nu pare suspect faptul ca multe lucruri mentionate de tine nu au fost confirmate oficial? Nu am gasit nicaieri o sursa credibila nici pentru vasul Turc si nici pentru probleme de radiatii de la Cernobal, cu toate ca se speculeaza la greu pe net. Eu cred ca totusi sunt tactici comuniste de propaganda pentru intimidare, sa dea impresia ca sunt mult mai periculosi decat sunt.
Pana acum se pare ca Rusii au pierdut mult mai multe trupe decat se asteptau analistii, nu par sa fie atat de puternici pe cum credeau toti. (poate e o strategie sa para mai slabi si apoi lovesc tare prin surprindere, sau sa foloseasca ceva virusi mai gravi decat Covidul - o sa aflam)

Daca ar fi sa facem niste exercitii de imaginatie SF, eu am unul in care SUA ar dezactiva toate nuclearele Rusilor in 2 ore. Intai folosesc un Cyber Attack (Azi Biden a fost informat despre cum poate sa opreasca curentul. internetul, comunicatia si alte lucruri pana la incetinirea sau oprirea trenurilor si schimbarea macazurilor de pe sinele de tren), dupa Cyber ar lansa niste EMP-uri si TED-uri pentru ca Rusia nu prea are aparare contra tehnologiei electromagnetice si apoi ar invada coordonat la toate locatiile unde stiu ei ca-s nucleare din imagini de pe sateliti sau ce alte informatii de "intelligence" mai au ei.
Ma opresc la asta ca pare destul de SF, cred ca m-am uitat la prea multe filme.

Si cred ca am inceput sa o iau razna, stateam acum cat faceam scenariul ala SF si mi-a trecut prin mintea asta a mea bolnava intrebarea - Care sunt sansele ca virusul Covid sa fi fost lansat in lume chiar de Putin? Si apoi cand a crezut el ca lumea a fost mult prea afectata si slabita sa fi inceput sa-si mute trupele pentru invazie, crezand ca lumea e prea lovita si afectata de Covid ca sa se implice?

Nu stiu ce sa zic, cred ca daca stau o ora pot sa scot 10 scenarii, dar sincer nu putem sa stim sigur ce se va intampla, putem doar sa speram ca nu se va ajunge acolo. Daca eu am astfel de scenarii, imi imaginez doar ce scenarii pot scoate mințile bolnave care fac propaganda comunista pentru Putin.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Trixt3r):

Tot ce am spus e verificat, poate verifica oricine care are ceva judecată.
Desigur că sper să mă înșel, damn, chiar sper să fie totul fake news cum spun rușii și Ucraina nici măcar să nu fie atacată. Dar trebuie să fim realiști, să sperăm pentru ce e mai bine și să ne pregătim pentru ce e mai rău.
Rusia deja a amenințat de mult să se retragă trupele NATO de la noi, Polonia și țările astea din est. Cum a amenințat-o și pe Ucraina.
În momentul de față e prostuț pentru cineva să creadă că faptul că suntem în NATO ne protejează. Avem de-a face cu un nebun care are puteri imense.
Acordurile vor cădea. Croația parcă deja zicea că își va scoate oamenii din NATO dacă ar fi să atace Rusia state NATO. Și așa vor face multe țări și e normal să vrea să își protejeze proprii cetățeni. Dar ar trebui să înțeleagă faptul că cea mai bună protecție ar fi să fim uniți împotriva agresorilor. Dincolo de limite ale unor acorduri care oricum nu sunt și nu vor fi respectate, dincolo de politică. Ar trebuie să fim uniți pentru viață în fața războiului și a morții.

| Trixt3r a răspuns (pentru J0B0MAT):

Eu am devenit obsedat de twitter zilele astea si cand vad informatii noi incerc sa le urmaresc pana la sursa, sa vad daca sursa-i de incredere. La subiectele cu vasul Turc si probleme la Cernobyl nu am gasit nimic credibil - Daca ai ceva, as aprecia. (institutii de stat, reprezentati de stat...etc)

NATO nu se va sparge, pentru ca daca NATO da gresi atunci toti devin tinte usoare si nu risca nimeni asta, sunt toti constienti ca doar impreuna pot sa-l opreasca pe nebun. Pe langa asta, daca Croatia ar iesi din NATO, atunci ar avea sanctiuni mult prea dure.
Ramane de vazult, daca se ajunge acolo ce se intampla.

Daca Putin nu era nebun si stia cum sa atraga Ucraina de partea lui, o putea face fara varsari de sange, dar asa a fost indoctrinat si nu ai ce-i face.

Regret vietile pierdute, in special ale Ucrainienilor dar si a soldatilor Rusi care mor saracii fara motiv cat si a Rusilor care au avut curaj sa protesteze si au fost arestati, torturati si se spune ca si omorati din ei ieri.
E putin cam greu sa nu te simti vinovat cand te bucuri daca auzi ca un avion Rusesc a fost doborat, sau daca auzi ca un avion Ucrainian a fost doborat daca esti fan rusofil, pentru ca indiferent este viata pierduta si nimeni nu poate castiga nimic din asta.

| J0B0MAT a răspuns (pentru Trixt3r):

La chestia cu Turcia chiar MAPN a spus, vasul a fost deviat spre România. Iar despre Cernobâl e peste tot, trebuie să te decumetezi totuși puțin despre ce înseamnă un reactor nuclear. Eu nu stau să fac asta pentru voi.
Ar fi bine să nu se spargă NATO, dar istoria a dovedit că alianțele pică atunci când interesele sunt afectate grav.Fă numai comparație banalitatea ieșirii MB din UE și ieșirea din NATO de frica unui război.
Dacă Rusia să zicem că invadează Polonia, noi suntem obligați să o apărăm ca NATO, iar Rusia evident va ataca orice altă țară care se implică, nu e greșit să presupunem că inclusiv nuclear, câte țări crezi că vor interveni?! Nu e de condamnat totuși, toată lumea vrea să trăiască. Dar în opinia mea, e mai important acum ca unii să ne sacrificăm uniți împotriva lui Putin, pentru ca mulții să trăiască apoi liber.
Eu nu regret nicio viață pierdută a vreunui rus. Chiar mă bucur. Ei sunt atacatori ai unor oamnei nevinovați.
Da, sunt obligați de Putin, mulți poate nu vor. Dar sunt tot de condamnat pentru că se supun unui tiran și nu îl doboară sau măcar să se împuște. Ei aleg să omoare pentru a nu fii omorâți, deși mor și din ei. Tot criminali se numesc și merită condamnați.

| Mirel4412 a răspuns (pentru Trixt3r):

Nu merg asa cyberatac-urile. Chiar daca America are tehnilogii si oameni destepti, Rusia are sprijinul Chinei. Si sa ne aducem aminte cine e China si puterea ei tehnologica. Daca se joaca Americanii cu lucrul asta e mai periculos decat invadarea unei tari.(parerea mea)

| doctorandus a răspuns (pentru Mirel4412):

China e deocamdata neutra.

| relian a răspuns (pentru Mirel4412):

Parerea ta despre China este depasita,parerea mea laughing nu degeaba zic oamenii lucrurii chinezesti,sau mai scurt chinezarii,pentru ca nu-s bune nici in bocanci laughing
China si tehnologia,baba si mitraliera laughing cam asta e comparatia chinei cu tehnologia.
Pe de alta parte China na agreeat niciodata Rusia,de fapt pe rusi nju ia agreeat nimeni nicioidaata, nici tarile foster sau actuale comuniste.
Daca China este comunista, aia nu inseamna cai agreeaza pe rusi, nici pomeneala, nu s-a bagat, nu se va baga niciodata china pentru rusia.

Alta chestie Rusia niciodata na ocupat un stat din Europa si nici nu va ocupa vreodata.Is prea slabi sa faca asa ceva,nu pot s-o faca,ce au luat state si teritorii nepopulate,ori populate de cativa pastori prin asia.

Singurul terioriu ocupat de rusi in Europa a fost Basarabia,dar si ala li s-a dat,nu au ocupat ei cu forta,le-a dat Hitler,ori noua nea impus sa cedam acele teritorii.
Rusia sa ia ei cu forta un teritoriu european nici o sansa,Merewu iau batut turcii de sau **** pe ei laughing Rusia cat de mare si tare a fost niciodata n-a avut curajul sa atace macar Moldova,vorba aia o mana de oameni,un teritoriu minuscul pe linga ei.
Deci nici in prezent nu o va face,nici nu are de gind asa ceva.
Faptul ca vrea sa ocupe Ukraina,aia poate sa o faca,aia is tot rusi,de va inytra peste aia,va zic eu nu va interveni nimeni,este ciorba lor,is acelasi neam,aceiasi oamenii, aceiasi limba, din patrtea mea sai ia si azi laughing dar nu vor indrazni sa atace o alta tara Europeana, va garantez.
Ei vor Ukraina pentru ca au interesele lor, vpor sa fie granita cu UE sa poata ei firniza direct gaze si petrol, nu sa dea malai la Ukraina.Cam asa vad eu situatia si asa arata istoria nu eu.

| Brizbriz a răspuns:

Nu apartine deloc de Romania, cu ani in urma Romania s-a judecat pentru aia si a pierdut
iar eu la geografie tin minte in mod EXPLICIT ideea ca Romania nu are nici un fel de insula, geografic reala (Insula Mare a Brailei e doar un nume)

| Werrich a răspuns (pentru Brizbriz):

Insula Mare a Brailei a fost vanduta arabilor.

| Werrich a răspuns:

Președintele Emil Constantinescu a cedat Insula Șerpilor către Ucraina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusia va lovi si nato in viitor sau recent., al 3 razboi mondial a inceput

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Parca ai vrea sa inceapa.

| Trixt3r a răspuns:

Nu. Din pacate.

| Trixt3r a răspuns (pentru Trixt3r):

Si ca sa si argumentez, in spatiul international este recunoscuta ca pamant Ukrainian "belonging to Ukraine located in the Black Sea, near the Danube Delta, with an important role in delimiting Ukrainian territorial waters"

Se mai numeste si Zmiinyi Island.

https://en.wikipedia.org/wiki/Snake_Island_(Black_Sea)

| IonutValeriu explică (pentru Trixt3r):

Din fericire, cred ca ai vrut sa spui. laughing

| Trixt3r a răspuns (pentru IonutValeriu):

Nu, din pacate.
Ca avea pretext NATO sa se implice si nu mai sufereau si mureau atati Ucrainieni nevinovati.

| Drimmero a răspuns (pentru Trixt3r):

Daca se baga americanii iese catastrofa totala, ei tocmai asta vor sa evite, stiu, e omenesc sa empatizam cu imaginile din Ucraina, mai ales ca au inceput sa-i asedieze mai serios rusnacii, iar imaginile cu copiii care plang dupa tatii lor la despartire fiind nevoiti sa ramana sa lupte pe front sunt de-a dreptul sfasietoare, nicio sanctiune si nicio vorba nu il poate da inapoi pe bolnavul ala de Putin, vad ca il mananca, are trupe foarte aproape de Romania, pe insula serpilor, se cam joaca cu focul putinel.

| TheStrategist a răspuns (pentru Trixt3r):

Dacă se implică NATO o să înceapă un război mondial