| VAMS a întrebat:

Diploma in original/copie, bara vrea sa insemne,
original sau copie?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ambele. Copia va ramane la dosar, originalul probabil ti l da va inapoi (daca nu cumva e vorba de facultate / liceu ) unde este necesara si dimploma in original la dosar

| ShadoWCrist a răspuns:

Da,inseamna ca trebuie original SAU copie.Succes!

| VAMS explică:

E vorba de scoala de subofiteri Vasile Lascar, cel de la cadre mi-a spus de copia legalizata dar am indoieli, iar daca era o enumerare era cu virgula nu? Diploma foaie matricola sau adeverinta..., insa acolo e diploma/foaie matricola sau adeverinta...

| alessia5158 a răspuns (pentru VAMS):

In privinta diplomei, daca esti absolvent 2014, nu ai primit diploma de bac ci o adeverinta care tine loc de diploma de bac( valabila 12 luni, pana ce ministerul isi va rezolva problemele cu tiparirea diplomelor). Daca esti un absolvent cu diploma de bac din anii anteriori, atunci duci copia legalizata a diplomei de bac si a foii matricole--- vezi la pagina 5, litera d) din Ghidul candidatului :http://www.scoalapolitie.ro/