| dana_8812 a întrebat:

Doresc sa cumpar 350 m2 de teren intravilan cat ma poate costa actul de vanzare cumparare la notar?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Extrasul CF de autentificare costa 40 lei, onorariul notarului este in functie de valoarea declarata de parti(care nu poate fi mai mica decat valoarea de evaluare pe care o au notarii) iar inscrierea dreptului de proprietate in cartea funciara este de 0, 15% din aceeasi valoare. Onorariul poate fi diferit de la un notar la altul, exista doar onorariul minim, care se calculeaza asa cum am aratat. De asemenea la onorariu se adauga si TVA de 24%, sunt notarii incepatori care nu platesc inca TVA, deci aceia sunt mai ieftini. Vanzatorul plateste si impozitul pe transferul dreptului de proprietate, care poate fi de 2% sau 3%, in functie de perioada in care a detinut terenul, peste trei ani sau sub trei ani. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Buna Dana,
Revin si iti spun ca poti sa-ti calculezi singura suma minima, in functie de valoarea terenului. Aici: http://www.just.ro/......ublici.doc gasesti lista de onorarii, te duci mai jos la Anexa 2 la norme si primul tabel se foloseste si pentru actele de vanzare cumparare. La suma calculata adaugi TVA de 24% si celelalte costuri, cum ti-am spus in primul raspuns. Numai bine!

| valy a răspuns:

Depinde pentru ce vrei sa cumperi.cate oferte are respectivul loc.cat de fertil este.etc.te poate ajunge scump.