| Albastra_O_Iubire_Galben_1989 a întrebat:

Doresc seriozitate: de exemplu eu infiintez un partid politic sa-l numim : Partidul Poporului Socialist, partidul poate intra in parlament daca parlamentarii adera la el, si consilierii locali sau cei judeteni? Daca nu de exemplu PP-DD se desfiinteaza sau se uneste cu partidul meu si raman culorile si numele meu parlamentarii si consilierii raman?

1 răspuns:
| stalin a răspuns:

Dupa cate stiu, ca sa ai acces in parlament cu o formatiune politica, trebuie sa fie votata acea formatiune, partid politic.adica,chiar daca cei de la pp-dd ar trece in partidul tau, nu ar reprezenta formatiunea ta, tocmai pentru ca nua fost votata..ci ar figura ca independenti..cred! asta e parerea mea.