| Saiko93 a întrebat:

Draga TPU, stiti cumva cand va trece greva STB (autobuzelor) din Bucuresti? Eu prima oara cand am citit am crezut ca e o farsa. Aparent, toata ziua nu au circulat (tramvaiele, troleibuzele, autobuzele)

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ei spun că își vor relua activitatea numai în momentul în care directorul își va da demisia și când se va face contractul colectiv de muncă,.

ati bagat cardio azi,sa inteleg, aia e ultima informatie, au salari bune, din ce am citit, cred ca de luni in cel mai rau caz

suntserios
| suntserios a răspuns:

Greva va trece sper eu cand ii vor da afara pe toti care o sustin.
Nu se va intampla asta, dar ramanem cu speranta.

E foarte suspect cum si la STB si la Metrorex au aparu greve spontane fix cand au fost prins cu nereguli financiare grave.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nici maine dimineata nu vor circula tramvaiele autobuzele troleibuzele, exact cum nu au mers nici azi, deoarece nu sa ajuns la o intelegere c u cei din conducere nu vor sa majoreze salariile personalului Stb, maine la ora 14 va fi o ședinta de urgență la guvern si soferii de pe STB speră sa ajunga la o intelegere si sa le mareasca salariile cu 35-38% adica ei acum au salarii de 4000 lei, si vor 50.000 lei, adica 50 milioane lei vechi, nu le mai ajung 48 de milioane lacomii naibii, altii nu au salarii sau pensii 40 de milioane dar ei vor.

| Saiko93 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mda, ce or fi zic Aia de la metrou au putut Noi dc sa nu facemlaughing pff Tipic si e ceva care tine de ego Un fel de a spune Ce ca si noi suntem importanti... ( si da, nu a zis nimeni nimic de acest aspect doar ca e efect de domino... )

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Saiko93):

Vom vedea maine ce rezolva primarul Nicusor Dan care va merge la ora 6 dimineata sa discute cu soferii, oricum el a spus ca in starea de alerta in care suntem datorita covid, greva de azi este ne legală si daca soferii nu vor relua munca și nu vor scoate masinile pe traseu se va lasa cu amenzi si cu desfacerea contractelor de munca.

| Brizbriz a răspuns:

Nu se stie, este EVIDENT doar un rahat politic
auzi, ce ii doare pe ei, sa cada directorul, ca doar e pus de PNL, abia dupa aia au inceput sa zica si ceva de salarii

iar faza cu arestatul pentru ca exista hotarare judecatoreasca e o prostie enorma, sa aresteze pe unu sa vezi ce scandal urat iese, transportul in comun e o chestie care doare, dar nu se moare de aia

| Anonimmaaa888890 a răspuns:

Se pare ca nu....cica pana nu-l va da nicusor jos pe unu, vom merge pe jos...super

| Werrich a răspuns (pentru Anonimmaaa888890):

Taxiurile și-au dublat sau chiar triplat tarifele pe fondul grevei.

| Anonimmaaa888890 a răspuns (pentru Werrich):

Stiu, incearca sa scoata si ei un ban cu ocazia astalaughing

| Saiko93 explică (pentru Werrich):

Am vazut si eu aia laughing