| Flavianadx a întrebat:

Dreptul de retur in 14 zile pentru produse luate online: daca inregistrez returul pe platforma eMag si curierul Fancurier intarzie sa vina si trec cele 14 zile, mai pot returna?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, pentru a respecta termenul limită de retragere este suficient să trimiti comunicarea privind exercitarea dreptului de retragere înainte de expirarea perioadei de retragere.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da; oricum, eMag oferă 30 de zile drept de retur.
Se consideră data la care soliciți returul, nu ziua când ajunge produsul la ei înapoi.

| Flavianadx explică (pentru mihai69):

E o alta firma care vinde pe eMag si ofera 14 zile. Mersi de raspuns

| anonimg a răspuns:

Curierul nu întârzie: el îți spune data când vine.
Dacă o firmă de curierat va face altfel de cum spune, singura soluție este ca să fie dat în judecată și să plătească toate pagubele tale.
Magazinul de retur are dreptul să îți refuze returnarea produsului în afara timpului de retur. Poate că nu toți comercianții sunt fixiști, și vor accepta produsul și cu 1-2 zile întârziere; dar nu te baza pe acest lucru.
Există varianta ca să mergi tu la firma de curierat și să depui produsul. Vei primi chitanță în care se atestă data și ora predării produsului; dar nu și data și ora la care produsul va ajunge la comerciant...