| nobody5568hf a întrebat:

Dupa ce au decedat ambii parinti, care sunt procedeele pentru dezbaterea succesiunii si unde trebuie sa merg prima data?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

La notar ( doar daca toti mostenitorii se inteleg intre ei in privinta bunurilor ce le vor reveni prin mostenire)
http://mediatorcalinasorescu.wordpress.com/......-medierii/

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mergi la un notar public din circumscriptia judecatoriei in cadrul careia au avut domiciliul parintii tai la data decesului. Duci certificatele de deces si notarul iti va spune toate actele de care ai nevoie si ce trebuie sa faci.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La notar.

| raluk27 a răspuns:

Trebuie sa te adresezi oricarui birou notarial din circumscriptia judecatoriei unde au avut parintii tai ultimul domiciliu. In principiu notarul iti va solicita certificatele de deces in original, certificatul de casatorie al parintilor, certificatul tau de nastere si de casatorie, actele de proprietate, certificatul de atestare fiscala, anexa 24 (este o sesizare pentru deschiderea procedurii succesorale pe care o obtii de la primarie) si 2 martori care sa nu fie rude si sa aiba stiinta cati copii au avut defunctii (vecini, prieteni etc). In functie de notar, pot fi solicitate si alte documente, dar astea in principal. In aproximativ o saptamana, notarul va elibera certificatul de mostenitor, care constituie act de proprietate.

| adutza1999 a răspuns:

Condoleante

| Hamburger a răspuns:

Trebuie sa intri aici:https://epicfreeprizes.com/? ref=2150037