| pon a întrebat:

Dupa decesul sotului meu eu mai am dreptul la mostenirea soacrei mele? multumesc anticipat

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu. Daca ai copii cu sotul tau, acestia o vor mosteni pe bunica lor. Altfel, nu ai nici un drept legal.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu, doar copii (daca ai).

| DenissaDeea a răspuns:

Daca ai copii cu sotul cu siguranta ai dreptul la mostenire...

Janina
| Janina a răspuns:

Deca nu ai acte pe proprietatea respectiva tu nu ai drept, insa daca ai copii ele au dreptul la mostenire din partea tatalui happy

| mircea a răspuns:

Copii sotului decedat au dreptul la mostenire, apoi vaduva, dar depinde cati mostenitori sunt si de ce grad de rudenie.

| mioara a răspuns:

Du-te la un avocat si te va ajuta cu aceasta problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum ai formulat intrebarea raspunsul meu este urmatorul:
Ai dreptul la mostenirea soacrei tale in situatia cand nu mai exista alti mostenitori sau cand soacra a consemnat intr-nu act ca ...iti lasa mostenire...Copii, daca ai, beneficiaza de acest drept in anumite conditii. Daca esti in situatie contacteaza repede un avocat dar, atentie, incearca sa gasesti unul care a mai rezolvat probleme similare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni buni, daca nu va pricepeti, nu vorbiti aiurea. Sotia nu poate mosteni decat pe sot sau pe ascenedentii, descendentii sau colateralii ei, nu pe ai altora. Intre ea si soacra nu exista relatie de rudenie. Pe soacra o sa o mosteneasca copiii femeii, daca vor fi in viata la momentul decesului.