| Smackdown a întrebat:

Dupa doi ani petrecuti pe salile judecatoriei si tribunalului pentru o iesire din indiviziune, pe 10 decembrie 2009, s-a emis o decizie civila cu caracter definitiv.Pe data de 19 februarie 2010, am facut o cerere de investire cu formula definitiva si executorie la tribunal.Azi, 4 martie 2010 am fost din nou la tribunal sa vad daca s-a dat investirea. Mi s-a spus ca nu s-a dat pentru ca dosarul in cauza a fost trimis la judecatorie din ordinul judecatorului.De ce, nu stiu.Este normal ca judecatoria sa revina asupra hotararilor luate de tribunal?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ati facut gresit cererea de investire cu formula executorie la Tribunal. Cererea de investire se face la instanta de fond. Tribunalul a trimis dosarul cauzei la Judecatorie deoarece aceasta a fost prima instanta si acolo se pastreaza dosarul cauzei, dosarul de la Tribunal fiind atasat la dosarul Judecatoriei. Depuneti cererea de investire la Judecatorie.

| Altu a răspuns:

Se poate verifica motivarea retrimiterii, accesand instanta la care se afla dosarul. Alegeti instanta si cautati dupa numarului dosarului pe situl
http://portal.just.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bre ai folosit termeni care pentru mine trebuiesc tradusi.investire,indiviziune,caracter definitiv. poate cineva din domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este normal.Credema ce spun big grin