| alexandra12058894 a întrebat:

E adevarata faza ca tinerii intre 20 si 35 de ani vor fi înrolați in armata in caz de război? Înrolarea fiind obligatorie. Ma sperie rău chestia asta, chiar o sa fie război? Nu vreau sa-mi pierd iubitul

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

In caz de razboi, da, dar asta pentru orice eventualitate, razboiul va fi purtat cu soldati profesionisti si voluntari. Doar daca merge treaba foarte prost vor fi folositi soldatii inrolati obligatoriu. Noi suntem aliati cu cele mai puternice tari, daca ar fi razboi nu s-ar ajunge asa departe. Chiar cu situatia din Ukraina, este foarte improbabil un razboi. Dar, in ultima instanta, este mult mai bine sa te bati decat sa cedezi in fata unui agresor. Buna seara.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este adevarat, conform L.395/2005, citez:
"ART.3.Pe durata stării de război, a stării de mobilizare, precum şi pe timpul stării de asediu, executarea serviciului militar devine obligatorie, în condiţiile legii."
Eu nu cred ca o sa fie vreun razboi, la care sa participe si Romania.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, in caz de asediu si razboi inrolarea e obligatorie, cu ceva exceptii care le stiu ei de cand s-a facut recrutarea (aia de o faci prin pe la 18 ani in clasa a 12a).

Razboiu e o varianta destul de probabila momentan daca Putin nu se potoleste si SUA insista inarmarea Ucrainei

| doctorandus a răspuns:

Pana sa termine inrolatii instructia, ar ajunge steagul rusesc sa fluture deasupra Parlamentului Romaniei.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Nu prea cred. Vom lupta cu soldatii de profesie, impreuna cu aliatii si vom instrui o mica parte din categoria care poate fi recrutata obligatoriu, ca sa stimulam mai bine spiritul martial. Salut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh, macar sa se intample. Oricum am ce mobila sa-mi pun prin carcera, doar nu sunt nebun sa ma duc la razboi.

| Buresbista123 a răspuns:

Nu cred, dar stii cum e n ai fi prima nici ultima care si pierde iubitul in astfel de lucruri si gandeste te ca poate o sa gasesti pe cineva cu care poate o sa te intelegi mult mai bine, trebuie sa vezi si partea pozitiva

| gabriel123321 a răspuns:

Uni spun ca da alti spun ca nu dar nu cred ca se va întâmpla asa ceva. Cat despre iubitul tău dacă e bărbat se va întoarce.

| johnnny123 a răspuns (pentru gabriel123321):

Ce vrei sa spui cu "daca este barbat se va intoarce"? Tu chiar ai impresia ca in razboi mor numai pampalaii? In razboi poti sa mori si daca esti Chuck Norris. Sau crezi ca "barbatii adevarati" blocheaza obuzele cu pumnul?