| MarisRadu91 a întrebat:

Am vazut ca au introdus iar legea cu inrolarea in armata in caz de razboi, fiind cu varsta cuprinsa intre 20-35, cum pot face in caz ca se intampla sa evit?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea nu a fost introdusa acum, ea exista de mai mult timp, este vorba de L.446/2006.
Nu poate fi evitat in mod legal, daca esti apt pentru serviciul militar.

| MarisRadu91 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si ce as putea face sa nu fiu apt? bine sper sa se inteleaga ceva decent. nu am de gand sa-mi tai vreo mana sau ceva de genu.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MarisRadu91):

Daca nu vrei sa te ologesti sau imbolnavesti nu poti face nimic. Si fii sigur ca nu o sa intram in razboi.

| MihaiN a răspuns (pentru MarisRadu91):

Nu o sa fie niciun razboi, don't panic.Cel mult vor fi trimisi niste romani in Ucraina, dar oameni din armata, nu se vor face recrutari.Nu mai ascultati ce zice Ponta (si mai ales nu-l votati), ala habar n-are pe ce lume e.

| Purec a răspuns:

Nimic mai simplu. Comiti o infractiune, ceva banal, sa iei intre 1-3 ani. Stai la puscarie bine si sanatos ( nu bombardeaza nimeni puscariile) si cand iesi tu de acolo, o sa fie liniste si pace

| doctorandus a răspuns:

Simplu: intai te sugestionezi ca esti Isus Hristos, dar sa fii bine convins de asta. Pe urma iesi in pielea goala pe strada si incepi sa strigi "Eu sunt Isus Hristos, am venit sa aduc judecata, pocaiti-va ticalosilor!" Dupa ce iesi din spital nu mai faci armata.

| fllu07 a răspuns:

Simplu. depinde cat esti dispus sa platest. si nu ma refer la bani. ma refer la faptul la ceea ce esti dispus sa faci pentru a nu face armata. in regimul comunist, refuzul de a te prezenta la incorporare, se pedepsea cu inchisoarea. dar am observat ca in legea aia, erau prevazute anumite categorii care sunt scutite, de ex personalul deservent al unor culte relogioase, recunoscute legal in Romania. sau personalul din manastiri, sau ci care sunt judecati la momentul primirii odrdinului de incorporare.

| lascuiulian92 a răspuns:

Daca vrei sa nu te inrolezi, taie-ti un picior sau o mana big grin Sau ia o boala care te omoara mai incet decat un potential glont. laughing Glumesc, sa iti fie rusine ca te dai la fund happy