Întrebare recomandată | lexy81 a întrebat:

E cineva care si-a pierdut telefonul si l-a recuperat cu ajutorul politiei?
As vrea sa stiu daca exista sanse sa il recapat.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ti-ai PIERDUT telefonul nu ti-l recupereaza nimeni si nu-i obligatia nimanui sa investigheze pierderea lui.

Daca ti-a fost FURAT telefonul si este prins infractorul, atunci poti intra in posesia aparatului, daca il mai are, daca nu, se considera pierdut pe veci.

| Fatamuntilor a răspuns:

Slabe sanse.
Nepotul meu si-a pierdut telefonul. Gasitorul A SUNAT pe ultimul apelat, care m-a sunat pe mine.Au stabilit o intalnire si si-a recuperat telefonul.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Daca este smatphone si are localizare Gps il poate gasi,nu iti trebuie nici un fel de aplicatie de localizare Mr PokemonGo happy Tot ce trebuie sa faci ste sa mergi la politie, declari ca ai pierdut telefon(trebuie sa precizezi model, culoare, marca, marime) si in aprox 2 zile til gasesc, doar cu conditia ca telefonul sa nu fie inchis.

| alexbit90 a răspuns:

Daca aveai o aplicatie de localizare a telefonului instalata pe el inainte sa il pierzi poate asa ai sanse daca nu, nu prea cred: o aplicatie de localizare buna pentru Android ar fi https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.adm daca aveai.

daca nu nici nu stiu, personal nu cred ca poti face altfel. ce sa ii spui politiei? ce cauta? asa cu aplicatia asta iti arata pe harta unde se afla telefonul si erea mai simplu si pentru politie.

| DeeJayMarius a răspuns (pentru alexbit90):

Telefonul nu se localizeaza numai prin aplicatii, prietene... Daca tu crezi ca daca nu ai o aplicatie anti-furt nu poti localiza telefonul, e grav. Te intreb doar atat, ai auzit de IMEI?

| alexbit90 a răspuns (pentru DeeJayMarius):

Da am auzit dar nu stiam ( nu am avut probleme pana acum ) si oricum sansele sunt destul de mici ca cineva sa te ia in seama si sa se ocupe de tine asa cu o aplicatie anti furt era ceva mai usor mai rapid bine inteles daca nici cel care la furat / gasit nu este prea inteligenttongue

| CinVasileeee a răspuns:

Salut asta da se poate face dar in strainatate ca in Romania e jale, sfatu meu daca ai garantie unele firme te ajuta unele nu, le trebuie ip de la tel si il vor recupera ei prin metodele lor, deci bafta sa iti recuperezi, funda?

| lexy81 explică (pentru CinVasileeee):

Problema e ca nu se baga + ca era luat in rate si trebuiesc platite in continuare.
Sunt obligate firmele prin lege sa actioneze? Adica sa il caute prin GPS fiindca politia zice ca e ocupata... si ca nu se intampla ca in filmele americane

| CinVasileeee a răspuns (pentru lexy81):

Daca ai asigurare anti furt da, daca nu ai e cam complicat trebuie sa umbli in multe locur, plus nu a fost furat si pierdut. asta sa nu declari niciodatam mai bine spui ca a fost furat. spui in ce zona etc... dar niciodata pierduta ca asta a fost din vina ta... daca platesti pentru el cred ca sunt obligati sa iti recupereze, si poti apela si la politie, cel mai bine de acum sa iti instalezi o aplicatie cu care poti gasi telefonul de pe google play

| DeeJayMarius a răspuns:

Eu mi.am pierdut telefonul acum 2-3 ani (nu era smartphone) si m.am dus la politie, am dat declaratie si parca mi-au cerut IMEI-ul si au spus ca vor incerca sa il recupereze, dar este nevoie ca cel care l-a furat sa-l deschida. Daca il tine inchis, nu prea au sanse sa-l gaseasca. In fine, ideea e ca nici pana acum nu l-au gasit. Insa tot pe atunci i s-a furat si unui prieten telefonul si a procedat ca mine si dupa vreo 3-4 luni de zile l-au gasit. Sper sa reusesti sa ti-l recuperezi!