| Razvan1lol a întrebat:

Buna ziua, in legatura cu recensamantul 2022.
Eu locuiesc la verisorul meu in apartament de un an, il cumpar tocmai in noiembrie. Dar logic ca nu este legal ceea ce fac, insa imi platesc toate datoriile sa zic asa, dar nu sunt trecuta in acest apartament. Acum nu stiu ce sa fac, daca recensamanatul respectiv ma poate sanctiona in leagatura cu acest lucru. Imi pot scrie adresa din buletin si am scapat. dar totusi daca ma gaseste in apartament? Sincer da, stiu ca nu este legal, dar totusi imi este putin frica. Pareri despre situatia mea, ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| aestahv a răspuns:

Citește întrebările frecvente de pe site-ul recensământului. Acolo vei afla că îți treci reședința obișnuită, chiar dacă nu ești proprietar/nu ai contract de închiriere/nu ai viză de flotant. Adică și dacă stai la negru, o scrii pe aia, pentru că datele introduse în sistem sunt anonimizate și nu știe nimeni că tu ești acolo. Scrie foarte clar asta pe site. Și mai scrie foarte clar că toate datele sunt folosite STRICT în scop statistic, nicio dată nu este furnizată nici la Politie, nici la ANAF, nicăieri.
În formularul de pre-inregistrare scrii adresa unde stai tu (la negru). Apoi vei avea o întrebare despre reședințe anterioare unde selectezi județul/orașul/localitatea unde ai stat (fără stradă, număr, etc) iar apoi vei avea o întrebare despre domiciliu (unde la fel, selectezi județul/orașul/localitatea), nu te întreabă adresa exactă.
La recensământ îți cer doar CNP, fără nume, fără număr și seria din cartea de identitate.
Practic, scrie adevărul, fără nicio frică.

| aestahv a răspuns (pentru aestahv):

Https://www.recensamantromania.ro/intrebari-frecvente/ verifică tu, dacă nu mă crezi. Eu am citit deja toate întrebările și răspunsurile. :D

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La recensamant trebuie trecuta situatia de la 1.12. 2021.
Daca nu ti-ai schimbat domiciliul din act sau macar sa fii inscris ca flotant atunci vei trece domiciliul din cartea de identitate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistita! Nu te sanctioneaza nimeni. Trebuie sa treci situatia reala din decembrie 2021.

| sofisis a răspuns:

Nu vine nimeni sa te caute nicaieri. Trebuie oricum trecuta adresa din buletin si proprietatile pe care le detii legal.