| anonim_4396 a întrebat:

E posibil sa nu mi se permita sa aflu daca sunt urmarit penal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate obtine, de altfel are dreptul la copii de pe toate actele din dosar.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este posibil atata timp cat urmarirea penala este in rem (cu privire la o fapta penala).
Nu este posibil daca a fost inceputa urmarirea penala in personam (cu privire la persoana socotita vinovata de producerea infractiunii), persoana respectiva este chemata la organul de cercetare penala, i se aduce la cunostinta ca s-a inceput urmarirea penala impotriva sa, pentru o anumita infractiune si i se solicita sa dea o declaratie cu privire la invinuire.

| viovi a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si daca persoana invinuita vrea sa afle mai multe detalii se obtine o copie de pe act, de la parchet? Daca invinuitul a uitat, de exemplu, ce ii s-a adus la cunostiinta, poate cere o re-informare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru viovi):

Sigur ca poate obtine, de altfel are dreptul la copii de pe toate actele din dosar.

| darrio2007 a răspuns:

Vei afla cu siguranta daca esti urmarit penal. Te simti cu musca pe caciulă.