| anonim_4396 a întrebat:

E România o ţară de rahat, cu conducatori de rahat, pensii şi salarii de rahat, o ţară unde voturile se cumpără cu câţiva lei, o ţară unde nimănui nu îi pasă de tine, unde se moare în spitale?

deliberez eu sau aşa e?

argumente...

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

O fi de rahat, dar e si rahatul tau ( oare nu e si vina ta si a mea ca lucrurile sunt cum sunt?). Eu unul incerc sa vad, dincolo de rahatul care apare tot mai des, si ceea ce este bun. OK, se moare in spitale. Dar nu asta e totul. Cind m-am taiat urit de tot cu flexul la un deget si am mers la Urgente, medicul ce m-a preluat a facut un gest extraordinar, atit in seara aceea, cit si citeva saptamini la rind cind am mers la pansat (facut chiar de mina lui), a stiut sa imi arate grija incit sa ma simt protejat, sa stiu ca nu trebuie sa imi fac griji in privinta ranii, caci are cine sa o ingrijeeasca, si asta intr-un sistem sanitar care e corupt si la pamint. Nu i-am dat nici un leu, dar m-a facut sa ma simt ca si atunci cind am avut probleme grave, copil fiind, ma simteam in siguranta, caci stiam ca este cineva care chiar are grija de boala mea. A fost o chestie interesanta, mai ales ca in ultimii ani am simtit pe propria-mi piele caderea sistemului medical atunci cind am avut de-a face cu el, si nu credeam ca ma voi mai simti in siguranta pe mina unui medic (cu doua categorii de oameni nu doresc sa am de-a face - medicii si taximetristii). Asa ca, dincolo de ceea ce e "de rahat", incearca sa vezi lucrurile bune, atit de putine cit sunt ele.

13 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Romania este o tara de rahat din cauza oamenilor, implicit a noastra!
Cei care tot arata cu degetul, sunt cei ce doresc de a isi gasi o scuza in complexul lor frustrant.

| Hombre a răspuns:

Bai H00liganu-le de ce ma faci bai hot, ca eu fur dar nu recunosc, hot e Harciog ca recunoaste.

| viky_2470 a răspuns:

Da totul este asa cum zici tu e o tara de rahat de asta toti tineri au plecat din Romania

| devilll a răspuns:

Tara asta e una dintre cele mai frumoase tari din europa
avem aproape toate formele de relief inclusiv mare si fluviu avem bogati minerale avem pamanturi care inca mai poarta semne vechi [de pe vremea lui Ceausescu] ca au fost candva lucrate si dadeau rod.Dar cat timp politicieni pe care i avem se gandesc doar de unde sa mai fure si ce impozite si taxe sa mai inventeze o sa fim in continuare o tara de rahat. Rusinea Europei asta suntem
vreau sa fac un proiect in care sa pozez gunoaiele din orasul meu si sal trimit la realitatea tv poate asa o sa mai faca si primaria putin curat

| Eva a răspuns:

Romania este tara noastra si atat. Cred ca ne luam prea in serios... nici un occidental nu pierde atata timp ca noi certandu-se cu propriul popor si criticandu-l, fara a face nimic altceva.
Eu zic sa mai "deliberezi" o data...

| alinutza_4400 a răspuns:

Chiar asa e!,se pare ca mai sunt oameni realisti, care nu sunt legati la ochi cu panglica roz. Romania este tara in care toti idiotii sunt la putere,care nu fac altceva decat sa doarma pe ei,in guvern. Ii intereseaza doar bunastarea lor materiala., ii doare-n basca de cetateni! Mai apar in peisaj si politaii plictisiti de viata, care se mira de ce sunt in Romania atatia hoti.de ce? Pentru ca oamenii cu aspiratii inalte, cu 5 facultati, sunt nevoiti sa spele wc-uri pe un salar de 400 lei ca sa isi castige existenta. O tara in care se aplica legea junglei "cei puternici supravituiesc".

| CosBin a răspuns:

Asa este. De ce? Pentru ca noi suntem un popor de rahat (scuze ca generalizez, dar 80-90 % asa sunt), care pentru o punga de zahar ar vota-o si pe Simona Senzual la conducere.

Ma uit in alte tari exemplu Italia, cand a fost sa faca miting, 1 milion de persoane au iesit pe strazi a 2a zi. La noi? p... abia se strang 50 000 de persoane. Astia suntem...

| ItsMyTime a răspuns:

Da e de rahat tara si pensile si sararile si votuile si mai ales conducatori http://www.google.ro/......tp?/imgres

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca speculezi orice mica posibilitate de a nu-ti plati taxele si tu, taci dreacu cel putin din gura ca nu esti mai breaz ca cei 99% din populatia de rahat."Oamenilor le place sa vorbeasca despre altii doar pentru ca le da impresia ca ei ar fi corecti". Cind toti de aici sintem niste curve si javre ordinare in frunte cu mine ce mama dracului ne mai mira?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine punctat hârciog, dar lumea a ajuns să fura din cauză că poate nu mai are din ce trăi, dar la nivel înalt se fură din alte principii, nu poţi să-l compari pe x din popor care fură ceva de nişte zeci de lei cu x ministru, deputat, etc care face pagube de zeci de mii de euro...

şi app cei de la vamă pe care i-au băgat la răcoare cică cu atâta fală au revenit sau revin la lucru...cum vine asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Problema este ca furam toti exact cit avem posibilitatea. Furtul e furt chiar si pentru o gaina.De asta se cheama unele furturi gainarii.Nu cit furi conteaza ci ideia de furt pentru ca celor care fura mult nu le putem spune decit ca sint mai inteligenti dar asta nu-i face mai cinstiti.

| Edward_2553 a răspuns:

Este si aici vei muri

| alex_9636 a răspuns:

Da e adevarat ce ai spus in mare parte! se mai gasesc si oameni cu 'picioarele pe pamant', amabili dar restul ...lasa de dorit din multe puncte de vedere. fata de straini. hoooo suntem cu 2 000 de ani in urma!