| SaveTheNature a întrebat:

E un PARADOX oare? ca romanii sunt din ce in ce mai SARACI dar:
- sunt din ce in ce mai multe masini,care costa dar care si consuma bani ( taxe- impozit, rovinieta,asigurare etc),benzina, piese de schimb etc. are rost sa mai spun de trafic? de locuri de parcare? nu.
-telefoane mobile, care costa dar care consuma si bani. (sunt din ce in ce mai multi operatori mobili, semn ca treaba merge.
-din ce in ce mai multe mall-uri, hipermarketuri (n-are rost sa le enumar)supermarketuri, si pub-uri sau restaurante
-branduri, din ce in ce mai multe, semn ca si moda merge co doar nu s-or deschide pentru 2, 3 oameni nu?
-cine mai spala pelinci? exista scutece (pampers)
- doar dero? sau dero +balsam de rufe, doar sampon de urzici? sau sampon (brand+ balsam de par)
-pc, nici asta nu mai e o fita, si asta vrea internet la randul lui nu?
-pe la blocuri din ce in ce mai multe termopane, centrale termice, sau izolatii termice.
-gratare peste gratare, stadioane pline, terase pline. Hoteluri umplute la refuz la mare.
Toate astea costa. Si sincer, acum 15 ani, nu aveam nici jumatate din cele enumerate, ori banii care se duc pe masina, telefon mobil, PC, branduri,(si intretinerea lor) exista.
Si atunci ce cncluzie sa trag. Expresia "se moare de foame" ar trebui schimbata cu. "Consum de foame"?

12 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Incearca sa vezi si cealalta jumatate, neagra de altfel.Sunt foarte multi copii in orfelinate, centre de ajutor, pensionari, oameni ai strazii, foamete sau familii foarte sarace..case care de abia se mai tin, pensii mici, disperare etc.
Sunt.Dar trebuie sa-i cautam..Mass-Media nu prea arata si cealalta jumatate,cum am zis ca e,neagra.
Sunt doua categorii mari de oameni:bogati si saraci.
In general saracii nu prea ies la iveala fiindca mass-media promoveaza vedetismul,masinile,luxul etc.Iar timpul pentru saraci e destul de mic.
Ca sa vezi realitate trebuie sa te duci ''pe teren'' cum e expresia si s-ar vedea clar ca sunt unii foarte necajiti.
Dar nu o sa vezi prea multi la tv, fiindca pe lume intereseaza rating-ul si nu cazurile sociale si in viata reala un sarac care moare de foame nu o sa se plimbe pe strazi toata ziua.
Eu cel putin asa cred.

De exemplu, fa o vizita la o cantina sociala si ai sa vezi prapad sau la un orfelinat etc.

Oricum ce e adevarat e ca :Unii mor de foame in timp ce altii risipesc, bani, mancare si alte cele.

| SaveTheNature explică (pentru AvalohAlyn):

Am spus eu ceva de tv? happy am si eu, prieteni, vecini, neamuri, rude, compatrioti. Am ochi sa vad pe strada. si in general pe unde ma duc.
Deci pe teren.

| SaveTheNature explică (pentru AvalohAlyn):

Si te-as intreba. Din ce cateogire faci parte? din cei care au tv, pc, mobil, etc? sau din cei care "mor de foame". dar prietenii tai? au telefon? pc, haine etc?
dar neamurile etc? sincer in Africa chiar se moare de foame sau de sete, dar fii sincer. cati au murit de foame pana acum din cei pe care ii cunosti?

| VadTot a răspuns:

Nici decum un paradox!
Romanului din totdeauna i-a placut sa se mandreasca cu ceva sa fie laudaros!

| RAY a răspuns:

- sunt din ce in ce mai multe masini,care costa dar care si consuma bani ( taxe- impozit, rovinieta,asigurare etc),benzina, piese de schimb etc. are rost sa mai spun de trafic? de locuri de parcare? nu.

secand hand aduse de afara nu noi,masini avem dar banii de benzina nu prea

-telefoane mobile, care costa dar care consuma si bani. (sunt din ce in ce mai multi operatori mobili, semn ca treaba merge.

exista abonamente, un mobil nu e un lux e o necesitate in lumea asta moderna, da e adevarat ca uni exagereaza, fiecare face ce vrea cu banul lui

-din ce in ce mai multe mall-uri, hipermarketuri (n-are rost sa le enumar)supermarketuri, si pub-uri sau restaurante
aici ai dreptate, consumam dau nu producem nimic

-branduri, din ce in ce mai multe, semn ca si moda merge co doar nu s-or deschide pentru 2, 3 oameni nu?

au hotii banii

doar dero? sau dero +balsam de rufe, doar sampon de urzici? sau sampon (brand+ balsam de par)
mie imi place ariel

-pc, nici asta nu mai e o fita, si asta vrea internet la randul lui nu?

e o necesitate moderna

-pe la blocuri din ce in ce mai multe termopane, centrale termice, sau izolatii termice.

luate in rate sa fim seriosi
-gratare peste gratare, stadioane pline, terase pline. Hoteluri umplute la refuz la mare.

romanul adunca tot anul pentru cateva zile
Toate astea costa. Si sincer, acum 15 ani, nu aveam nici jumatate din cele enumerate, ori banii care se duc pe masina, telefon mobil, PC, branduri,(si intretinerea lor) exista.

acum 15 nu aveau dar acum 30 de ani aveam mult mai mult ca acum,in Romania traiesti ca sa supravetuiesti, ingropat in datori mai faci un gratar un mic mai uiti de necazuri, la ce salare sunt chiar nu vad cum isi permiti sasi iei un apartament sau o masina daca nu rate pe viata, cred ca am exagerat si pentru un tv luam in rate de 200, 400 de euro

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Si vezi tu, ana la urma ai confirmat ce am spus mai sus.
-ca platesc rate ( dar ratele se platesc in pietre sau bani)?
-ca bani de benzina nu prea avem, dar masinile alea care se blocheaza in trafic spre munte sau spre mare merg cu apa? happy?
-mobilul si telefonul sunt necesitati?happy adica necesitati in plus. ca in urma cu 15 ani nu existau aceste necesitati happy, necesitati erau apa, gazul si curentul electric. deci mobilul sunt necesitati in plus adaugate la lista deja mare, si ce sa vezi si astea costa (putintel sau mai mult dar cotsa -bani nu?
-"romanul aduna"? laughing tu iti dai seama? deci ii raman si de adunat? si culmea cu toate ca exista celelalte necisitati enumerate de mine.
In fine ca sa nu mai zic ca 90% dintre romani sunt proprietari de apartamente sau case in timp ce 10 % stau in chiriii, in timp ce prin afara e exact invers.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Vrei sa spui ca traim bine?

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Nu nu, murim de foame la volan sau cu telefonul in mana happy

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Asa e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e problema bai ex-PeaceInHeaven? Tu n-ai? laughing

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

Nu am vreo problema cu asta. Chiar ma bucur. Atitudinea general-negativista e deranjanta. Sincer pe mine ma deranjeaza doamnele de pe la ghiseele (taxe si impozite, cfr etc) in rest sunt ok laughing
Tu care ex esti?