| SaveTheNature a întrebat:

Sunt plecat din Romania. Nu vreau sa pierd legatura cu tot ce se intampla in tara. Asa ca dintotdeauna am avut, toate posturile tv romanesti, si internet (cu face-book-ul in dotare).
Numai ca, sunt putin buimacit.:
1 Cand ma uit la TV- vad numai stiri,cum ca oamenii sunt saraci,ca nu-si gasesc de munca, ca nu au bani, ca lumea a 3-a, ca ultimii din Europa.Ce sa mai o natiune muriotoare de foame.
2 Cand ma uit pe Facebook- toata lumea prin discoteci,pe la mare,pe la piscina,imbracati la moda,cu coktailurile in fata, cu tunsori extravagante, de multe ori in masini, si cu telefoane smartphone
3 Cand merg in tara, traficul e din ce in ce mai dens, fiecare vine de undeva,pleaca undeva,semn ca e activitate si mai ales ca benzina se vinde- tot pe bani. Toti ma invita la gratare,la piscina, sau la mall-si culmea si astea costa tot bani.
Cand ma uit la blocurile alea gri fost-comuniste aproape toti au termopane si centrale pe gaz, si unii chiar si aer conditionat.

Vreau sa va spun, ca si aici in Londra, putini isi permit sa aiba de toate. Practic extravaganta asta de care dau romanii dovada. La ei lipseste
90% dintre ei stau cu chirie. si credeti-ma pe cuvant, se chinuie de la o luna la alta sa-si plateasca ratele la masina, chiria si celelalte cheltuieli.

Pana la urma romanii o duc prost(asa cum se spune la stiri? o duc bine, asa cum dezvaluie facebook-ul? sau se descurca-asa cum reiese (din ce vad eu) atunci cand vin sa imi petrec vacantele in Romania.

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Vad ca unii se grabeste sa arunce cu excremente din marea cacastorie in care cu toti contribuim in mod constant, unii mai mult alti mai putin, ori sa spui ca "Românii sunt foarte proști"-@ i86e2- asta imi pare o convingere din partea unuia care este deşuchiat. Cand ai formata o astfel de perceptie generala despre o comunitate sigur ca trebuie sa fii putin mai mult decat prost, pentru ca realitatea demonstreaza contrariu. Este imposibil ca o tara sa fie totalmente idioata dor pentru faptul ca o parte are un anumit comportament iar cealalta opus. Ceea ce ma intriga foarte mult este faptul ca se bate moneda prea mult pe comportamentele teribiliste iar celelate sunt lasate in umbra si prea putin discutate spre deloc. Sa fim seriosi tara asta are si oameni sanatosi la cap dar cine sa-i vada, tocmai aceia care prin comentariul lor filtreaza mai mult discutia despre cat de prosti suntem? Dar oamenii care isi vad de treaba, profesorii, functionarii, medicii, muncitori din industrie, taranii de la munca capului si cele lalte cateogorii care muncesc, la acestia nimeni nu le da nicio atentie, chiar nu-i vede nimeni, numai pe golani si prosti? Atat de mult ne-am etichetat si o facem in continuare incat aceasta emblema de "PROSTI" am inceput sa o credem si asta e cel mai grav lucru. In loc sa fim potrivnici aceste-i catalogari indiferent din partea cui vine si sa-i punem la punct aceasta categorie care spune ca suntem prosti (dar ei nu), culmea e ca tot in capul celor care ia atitudine le sare. Chiar zilele acestea se observa acest fenomen, in timp ce unii mai fortortosi si curajosi ia atitudine impotriva unor creiere infierbântate din Europa (ce ne trateaza ca pe prosti de multa vreme) care se amesteca in problema noastra interna, iar alti pârâcioşi si lasi se plange la portile mai marilor europeni sa ne-o traga in continuare asa cum a facut-o dintotdeauna.Iar daca e sa spun de unii romani ca sunt prosti, apoi la acestia din urma le-as spune-o cu varf si indesat, pentru ca nu e prostie mai mare ca aceea de a al da in gat cu minciuni si acuza pe adversarul tau politic de nationalism intr-o cauza pur romanesca. Restul chestiunilor mondene, cu tipi si tipe fitoase care se destrabaleaza prin cubluri si ce masochim mai fac ei are putina relevanta, este un grup restrans pe care fiecare tara il are dar ca numar in raport cu restul populatiei este minor si este doar un tip de comportament specific varstei la tinerete, in nici un caz prostie.

11 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Romanii,in general, o duc mai prost ca restul europenilor, care au salarii, cat de cat decente.Noi si bulgarii trecem prin faza asta.Dar... uiti ca Romania e patria unde ruleaza bine-mersi oameni care nu-si pot plati chiria,dar au "beemveu",oameni care o duc de azi pe maine,dar o ard la Mamaia,ca doar,nu trebuie sa vada si tovarasii de pe Facebook ca el e burghez si o duce bine,intr-un baldachin cu un mojito langa dansul, cand el e ceea ce s-ar numi pe romaneste skin of the cock?

Romanii, dpdv al castelor sociale, sunt in multe cazuri, ca indienii.Foarte multi saraci,incat nu-si pot permite sa trimita nici plozii la scoala,iar deasupra,o casta de bogatasi ferchezuiti vomitivi,care si pe timp de recesiune,cumpara fara preget ba cate-un Aventador, ba cate-un Scaglietii, sau, pentru cei mai putin instariti, un amarat de Porsche si Lexus.Aceiasi oameni cumpara in draci iahturi,de vin in limbi retailerii straini de produse de lux ca romanasii cocliti ce au cash-ul in buzunar - cash, bineinteles, obtinut dubios, ori de la taticu' care are afaceri (cacofonie intentionata) cu alti dubiosi - sa isi refaca stocul de neam prost.

Ca exemplu, Bernie Ecclestone e tata lor in F1.Si-a casatorit una din fete in Italia, exact in aceeasi zi cu Borcea.Borcea a cheltuit aproape 1 milion.Bernie a cheltuit vreo 5.Borcea are o avere de 110-125 de milioane.Bernie de 5 miliarde.In cazuri asemanatoare cu acesta,dar la scara fie mai mica,fie mult mai mica,iese la iveala cocleala si dictatura neamului prost in Romania. Daca-mi aduc bine aminte, chiar asa o numise CVM, dictatura neamului prost, cand vuia toata presa de nunta bastinasului din Valea Boului, Borcica.

Sunt 5 milioane de romani - asta oficial, neoficial se mai adauga 1, 1.5 - care sunt fie la limita saraciei, fie sunt saraci.Majoritatea romanilor iau salarii de pana in 1000 $, vreo 90-92% o duc asa, mai bine de jumatate nu cred ca iau peste 1800-1900 de lei.Ce vezi tu se numesc discrepante sociale si dihotomii. Dihotomii ce se produc prin disparitia,tot mai acerba,a clasei de mijloc din Romania,in locul careia apar fie muritori de foame, fie imbogatiti gretosi.

Totusi, cum romanul e un animal balcanic, ii place sa se distreze, de aceea atat de multi se duc la cluburi si discoteci.Dar este o dovada de prostie penala sa dai 600 de euro pe o sampanie, intr-un club de fite sau 30 de lei pe o bere la 250. Iarasi, discrepante.

Romanul este si o foarte mare oaie, de aceea o arde pe la cluburi, cu cocktail-uri, frizuri asimetrice de semi-hipsterasi si smartphone.Pai ce, vecinu' de la 3 are si eu n-am? Pai, nu se poate, vericule! *sarcasm alert*

La fel si mall-ul si hainele scumpe.Inca o dovada de neam-prost si snobism,cand poti alege foarte bine, sa cumperi haine la acelasi pret, mult mai calitative si confortabile.Da', na, trebuie sa fim vazuti la mall si cu un XPERIA sau S3 in mana, ca altfel nu existam.Decadenta,asta se intampla, Peace.Romanii sunt neam-prost asta e sigur si o duc,in general, prost, dar sunt sclavii snobismului si efectului de turma des, deci trebuie cumva sa iasa din prapastia aceea, tot prin neam-prost.

| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Asa era salariile acum cateva luni in Romania, salariu mediu nominal brut este de 2. 109 iar cel net 1. 530. E greu de crezut ca majoritatea romanilor are 1000 de euro pe luna.

| WR104 a răspuns:

Romanii au o mentalitate nesanatoasa.
Si eu patesc ca si tine doar ca am renuntat la facebook iar acum totul este mult mai clar.
Romanii au trait mult timp sub un sistem dictatorial iar acum nu stiu ce au de facut cu libertatea lor.

| Infraverde a răspuns:

Romanii cheltuie banii pe care nu ii au, pe lucruri care nu le trebuie, pentru a impresiona oameni pe care nu ii plac.

Enough said.

| RAY a răspuns:

Foarte amuzante raspunsurii cica majoritatea avem salare de 1000 de euro lunar, cum sa ai o mie de euro cand abia ajungi la 250 de euro si aia din greu la o fabrica din aia 100 le dai pe chirie, Romania e o tara unde traiesti de pe o zi pe alta si atat 7 milioane de pensionari 90%din ei au pensi sub 7 milioane, majorittea dintre cei care lucreaza au venituri intre 7-15 milioane pentru 15 mil tragi ca nebunu, Romania e o tara extrem de saraca aici saracia descrie tara asta asa ca sa nu visam mii de euro cand noi abia avem sute de leii, tu vezi pe unde te uiti pe net copii care isi imagineaza vacante, poseaza langa masinii scumpe etc nu-i plange pe englezi ca ei nu cersesc prin franta, Italia, Germania, Spania nu fura, nu violeaza babe prin Italia etc o duc fb si nemtii stau in chirie dar mancarea e ieftina, hainele cei scump e luxul in rest din 1500 de lire las ca nu mori de foame

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Ray- eu din 1500 de lire dau 350 pe o camera unde stau si eu si sotia si copilul. Si bineinteles ca impartim o casa cu 3 camere in 3 familii.
Dar englejii nu impart casele. Ei din acei 1500 vreo 800 900 ii da pe chirie, ceva rate, transportul exscesiv de cump 120 -240 pe luna, si ec.
Noi romanii strangem din buci sa punem cate ceva deoparte -dar foarte foarte putin,,in timp ce ei,in situatia in care sunt, nu fac decat sa plateasca niste rate chinuitoare la banci,fiind si ei furati la randul lor de catre banci cu japca. cu capitalismul.
Nu intru in detalii, dar viata lor este la fel de grea ca si a noastra. Problema e, ca sunt inrobiti mai mult ca noi, programeprelungite, si munca de robi.

| Darkmagic a răspuns:

Asa sunt romanii, nu toti, dar marea lor majoritate.
Se cred l'ombelico del mondo, foarte destepti si atot-descurcareti, din pacate fara sa-si dea seama cat sunt de penibili.
Nu avem nici 500 de kilometri de autostrada, (prin comparatie Germania are cam 13.000 km), dar toti viseaza la masini cu sute de cai putere, ca sa faca "serpentine" pe amaratele de drumuri nationale unde la fiecare 5-6 kilometri intalnesti cate un sat prin care treci ca melcul. (o alta ineptie romaneasca, au obisnuit taranul sa-i treaca soseaua prin fata portii, de aia dumurile aduc a "pisatul boului", trecand prin fiecare sat dintre orasele A si B).
Spui ca esti in Anglia, atunci cu siguranta ai trecut si prin alte tari, deci stii ca din toata Europa, doar romanii au automobile mai scumpe decat casa in care locuiesc, si cu asta am spus cam tot. big grin
Sarim peste epatarea de-a dreptul imbecila, peste smartphonurile din proprietatea unor pustani habarnisti, peste cluburile unde sunt "zmei", dar la BAC iau 2...cu felicitari. big grin

Romania e locul unde se castiga bani usor, pentru ca nu sunt munciti, 99% dintre "bogatasii" Romaniei, ar crapa de foame daca ar fi nevoiti sa-si faca businesurile intr-o tara occidentala, ultimul exemplu care-mi vine in minte e al "miliardarului" de carton Cristi Borcea. Omul s-a insurat, a plecat in luna de miere, si urmarit putin prin Romania de procuratura, s-a gandit sa mai stea un pic prin SUA, mai exact, in Miami. Natural, a incercat si pe acolo ceva "afaceri", si singurul lucru pe care l-a dus capul sa faca a fost sa deschida o...shaormerie. In Miami! laughing
Bine'nteles ca s-a intors cu coada intre picioare in RO, si cu un card mai gol...
Cam asta e Romania, altfel, o tara frumoasa.
Pacat ca este excesiv de... locuita. big grin

| i86e2 a răspuns:

Românii sunt foarte proști. Nu e de ajuns că sunt proști, dar sunt și fuduli. Adică, ei nu au ce mânca dar își cumpără haine de firmă, cam asta e mentalitatea românului.

Majoritatea românilor visează la o casă mare și o mașină scumpă în fața ei, ca să vadă vecinii cât de bine o duc, deși ei vor trăi în anexă toată viața și nu au bani de benzină. Cred că asta descrie perfect românul.

Prin țări dezvoltate, nu prea vezi case mari, nu prea vezi mașini scumpe, e plin de bicicliști pe acolo. Ei sunt deștepți, nu investesc în lux, ci folosesc banii ăia să meargă într-o excursie pe undeva.

| MadalinGre a răspuns:

Salut PeaceInHeaven, eu locuiesc de 5 ani in Grecia, si pot spune ca am vazut si eu acelasi lucru ca si tine.
Cred ca se poate trai mult mai bine in Romania chestiile astea de criza de bani, vad ca nu are nici o legatura cu viata romanilor!

| Nodamas a răspuns:

Marea majoritate a romanilor castiga 1 dolar pe ora sau mai putin, dar din pacate nu sunt platiti pe ora sau pe cat muncesc, dar nici nu se vrea, ca doamne fereste poate unu mai harnic o sa ia 20 mil pe luna in loc de 7 mil.
Cand esti intr-o alta tara ca Anglia de exemplu, este usor sa iti placa Romania, cand singurele tale probleme sunt cele de tip emotional sau psihologic. Sa nu mai vorbim de patron, care se uita la tine ca la o potaie, iar cand iti da salariu se poarta cu tine de parca iti face o donatie, nu ca un om care a muncit pentru banii aia.
Iar ca bonus mai avem politicieni aroganti, hoti, corupti care pe langa ca fura mai sunt si foarte aroganti cand sunt acuzati( uite-l pe Basescu si pe fica-sa care nu stie de unde are o vila de peste 200.000 de euro, bine asta e furtul acceptabil, sunt sigur ca are si altele mai mari).
Numai la ministerul agriculturii ni s-a aratat ce escrocherii a facut vechiul guvern care cumpara niste produse de pana la 10 de ori mai scumpe si de 10 ori ma proaste si mai inutile.
Bine ca am plecat din mizeria asta de tara si nu imi pare rau si nici nu ii duc dorul.
Cel mai mult in Romania m-au deranjat imbogatitii peste noapte(hotii), dar acum ma doare in cot de tara, poate sa arda in flacari cu tot cu cetateni.

| SaveTheNature explică (pentru Nodamas):

In ce tara te aflli? To Anglia?