| anonim_4396 a întrebat:

Enumerati cateva variante prin care Ceausescu ar fi reusit sa scape, in 1989.Care ar fi acestea? Unde, cum ar fi trait apoi?

4 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

O singura varianta avea, sa fi copiat ca in trecut modelul rusesc. Daca vedea ce a facut Gorby dincolo si mai ales ca se cam termina cu comunismul imprejurul Romaniei putea foarte bine sa dea si el drumul la o libertate cam cu perdea.

| fulgerul a răspuns:

Parca era intr-o vizita in Libia atunci.Ramanea acolo la unul din prietenii lui buni.Probabil ca murea de batranete.

| stpu a răspuns:

Nu exista nicio varianta.
Toti dictatorii ajung in acest punct mort lipsit de solutii de supravietuire sau salvare.

| Grefă a răspuns:

Acesta este un exerciţiu de imaginaţie, si vă propun să il rezolvaţi singur/ă