| AvalohAlyn a întrebat:

Era mai bine pe vremea lui Nicolae Ceausescu?
Eu sunt nascut in 1994.
Stiu din auzite,ca statea lumea la coada si nu prea gaseai de mancare asa usor insa erau si avantaje?
Fiindca am tot auzit ca avea lumea o locuinta,avea servici,nu mureai de foame chiar daca mancarea se gasea greu,educatie medicala si invatamantul era complet gratuit si era mai mult respect si educatie.
E adevarat?
Eu consider ca in capitalism,democratie lumea nu are respect pentru celalalti,educatia si bunul simt cam lipseste la multi,auzi peste tot manele,vezi mancatori de seminte,exista clanuri de interlopi,multi cauta sa fure si sa profite cum poate, e o disperare sa faci bani iar afacerile care au rasarit ca ciupercile dupa ploaie au un caracter prea avar, afaceristii sunt prea lacomi, uneori platesti mult pe ceva de slaba calitate..nu mai e siguranta asa de mare pe strazi si in plus nu exista inocenta si simplitatea aia care chiar era aparte, din anii comunismului..Capitalismul o merge in America,democratia la fel,dar in Romania parca le-a luat nasul la purtare la toti, exista multa "manelizare" si respectul, empatie si bunul simt se cauta bine pana se gaseste.Plus ca in capitalism e cam "fiecare pentru el" si "fac ce vreau oricand","toti sunt mari si tari si fara frica"
Intrebarea mea principala este :Care sunt avantajele si dezavantajele capitalismului si care sunt avantajele si dezavantajele comunismului?
Comunismul suna foarte bine pe hartie, chiar super, insa nu a mers aplicat, nu a functionat pus in practica..de asta a si fost revolutia in Romania.

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Asemănările şi deosebirile dintre cele două sisteme sunt ilustrate foarte bine în celebra frază: În capitalism este exploatarea omului de către om. În socialism e invers.