| optimus a întrebat:

Este adevarat ca guvernul comunist Roman a refuzat primirea atelierului lui Constantin Brancusi pe care acesta l-a oferit Romaniei dupa moartea lui? Cand s-a intamplat asta?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Dupa revolutie s-a anuntat oficial ca in 1956 Brancusi a oferit statului roman atelierul sau din Paris. Ministerul de Externe nu a avut curajul sa accepte donatia, fiindca opera marelui sculptor nici nu era inteleasa si nici nu corespundea viziunii proletcultiste asupra artei. Ca atare, atelierul a revenit prin testament statului francez care l-a restaurat si l-a introdus in circuitul turistic. Mira

2 răspunsuri:
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Guvernul comunist a realizat de fapt, in graba, un "muzeu memorial" intr-o locuinta care de fapt nici nu fusese atelierul lui Brancusi, ci casa surorii sale.
Actualmente, acest loc se afla in paragina. sad

| dana_1567 a răspuns:

Evident ca nu se poate sti sigur, dar in turul "cu ghid" care se face la actualul atelier amenajat la Centre Pompidou din Paris, se "sugereaza" ca putem vedea azi atelierul acolo pentru ca poporul roman nu l-a vrut. Poate e mai bine asa, francezii chiar au avut grija de el si daca stai un timp acolo te astepti sa apara si Brancusi de dupa vreun colt.