| SingleForOne a întrebat:

Guvernul Romaniei a ajutat poporul ucrainean in doar cateva zile, mai mult decat a ajutat poporul roman in ultimii 32 de ani.
Vi se pare adevarat si/s-au corect?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce spui nu-i deloc adevarat. mai gandeste putin si o sa vezi ce-i adevarat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai calculat tu cate indemnizatii de somaj, crestere copil, handicap, asistenta medicala, subventii samd a acordat statul in ultimii 32 de ani?
Plus ca, ajutand Ucraina sa-si pastreze pozitia, tinem inamicul (Rusia) la distanta de noi.

| SingleForOne explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Si le-a fost indeajuns? Mereu aud familii ca sunt "un nimic de bani".

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru SingleForOne):

Deja schimbi subiectul. Ți-am atras atenția că și românii sunt ajutați, dar nu e cazul să facem mofturi la ajutoare sociale.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ucraina pentru Romania este de fapt un zid care ne apara de rusi.
Armata Ucrainei e mai mare si mai bine dotata decat a Romaniei pentru ca ei au mostenit fabrici si depozite de armament.
Ucraina s-a rupt din URSS si e foarte bogata in cereale si petrol asa ca Rusia o vrea sub controlul ei.
Cand URSS a cazut in anul 1991 s-a rupt in 15 tari, ceea mai mare e Federatia Rusa.
Ucraina e pamant rusesc pentru ca acolo traiesc 10 milioane de rusi.

Tu de ce crezi ca sau scumpit toate?

Din Ucraina vine foarte mult petrol locul 2 in Europa ca pe 1 e Rusia. Si foarte multe cereale: grau, orz, ovaz, porumb, floarea soarelui, orez, locul 2 in Europa ca pe locul 1 e Rusia.
https://www.freeworldmaps.net/europe/ukraine/ukraine-physical-map.jpg
https://www.freeworldmaps.net/russia/russia-physical-map.jpg

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Uite cat de mare e Rusia in comparatie cu Belarus, Polonia si Ucraina.
https://www.freeworldmaps.net/......al-map.jpg

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"Nu poate sa o aibe sub control, poate doar să ciupească putin." nu e adevarat, daca rusii ocupa Kievul toata Ucraina dispare de pe harta imediat si o data cu ea si datoriile ei.
Dinastia Rothschild nu cumpara datoriile nimanui, pentru ca nu se afla in interesul ei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Bine cum zici tu. Însă acest război nu este "războiul lui Putin" așa cum spun ăștia din televiziune și mass-media ci este războiul rușilor care sunt milioane de oameni.
Ucraina pentru ruși e de fapt pământ rusesc și așa este. Înainte de anul 1991 nimeni nu auzise de Ucraina pentru că acel teritoriu a fost de sute de ani sub controlul rușilor.
Rusia are mii de avioane de luptă, elicoptere militare, tancuri etc.
Armata Rusiei rivalizează cu NATO și SUA i-ar armata chineză e peste toate armatele din lume fiind cea mai mare și cea mai puternică.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

În momentul în care Rusia cucerește Ucraina din start România va fi în pericol.

Noi i-am ajutat pe ucraineni pentru a ne proteja pe noi înșine.
Rușii sunt prea mari și puternici, ei vor să recupereze teritorii care s-au rupt din URSS.
Țările Baltice: Lituania, Estonia, Letonia s-au rupt și ele din URSS exact ca Ucraina dar ele sunt în NATO așa că sunt în siguranță momentan.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Armata Ucrainei mai poate rezista 3 săptămâni după care e gata s-a terminat cu ei.
Nu se pot lupta la nesfârșit cu rușii.
Rușii au provizii și ucraineni nu au pentru că nu se așteptau să atace așa de repede. Totul s-a întâmplat. repede, ucraineni nu au avut timp să strângă provizii și să construiască o armata mai mare pentru a lupta cu rușii.

Deja Kievul e sub asediu așa că numai Dumnezeu știe cum se va termina.

Ucraina a primit ajutor de la Germania 400 de lansatoare de rachete tip Bazuka și Polonia vrea să le de-a avioane militare de tip MIG-uri, România are grijă de copii și de refugiați din Ucraina. Ungaria nu ea ajutat cu nimic iar Slovacia la fel.
Refugiați au fugit la granița cu România și Polonia pentru că nu aveau pe unde să fugă.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ce vedeam noi în filmele de acțiune și în Counter-Strike despre război se întâmplă în Ucraina dar mult mai rău.
Una e filmul și jocul de pe calculator și altceva e in realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu