| Curios1337 a întrebat:

Este adevărat că populația de etnie rromă reprezintă doar 3, 3% din România?
Vreau să spun, conform recensământului din 2014, 621600 de persoane sunt de etnie rromă, echivalentul a 3, 3% din populația României.
Păi aproape de o treime dintre persoanele pe care le văd au o fizionomie specifică indienilor(strămoșii rromilor).
Eu aș spune că sunt pe puțin 20% rromi în România.
Și ceea ce-i amuzant este că sunt dintr-o regiune vestică a României, unde tehnic sunt în mare parte doar români și maghiari.
Deci, sunt aceste statistici adevărate sau doar invenții?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La recensamant (ultimul a fost in 2011 si nu 2014) etnia se consemneaza in functie de declaratia persoanei recenzate, de aceea numarul consemnat este mai mic decat numarul real, multi s-au declarat romani sau maghiari (mai ales in Transilvania).
Cred ca, de fapt, numarul este cel putin dublu, fata de cel stabilit la recensamant.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Etnia este cea declarata. la recensamant te intreaba ce etnie ai si tu declari exact etnia pe care o consideri ca apartinandu-ti, fara sa poata interveni cineva. Deci nu este o statistica.
In al doilea rand, este normal sa vezi fizionomii specifice indienilor, majoritatea populatiei europene are stramosi in India, nu numai romii. Cel mai probabil si stramosii tai au provenit tot de acolo.
Asadar, recensamantul este adevarat, dar nu e statistica. Tu ar trebui sa inveti ce inseamna recensamant si ce inseamna statistica.
In alta oridine de idei, ar trebui sa afli de unde au venit populatiile indo-europene, lucru care te-ar lamuri ca esti frate apropiat cu romii si aveti aceiasi stramosi.

| Curios1337 explică (pentru Brigaela):

Nu am cum să fiu frate cu ei întrucât nu sunt român sau est european la origini.

| Brigaela a răspuns (pentru Curios1337):

Dar ce origine ai?

| Curios1337 explică (pentru Brigaela):

Mama mea are origini maghiare și dacă nu mă înșel strămoșii ei au imigrat în această zonă undeva prin 1860-1870, iar tatăl meu are origini germane și este un imigrant recent(1991).

| Brigaela a răspuns (pentru Curios1337):

Maghiarii au venit in Europa din zona de la vestul si sudul Uralilor, adica de prin Kazahstanul de azi, asadar ai destul de multe gene provenite din partea aceea a lumii, prin urmare nu ai o mostenire genetica atat de diferita de cea a populatiei rome.