| alLeXu23 a întrebat:

Este gratuita cazarea si masa pentru asistentul personal, care însoțește persoana cu handicap gradul I grav (cu dializă), la obținerea unui bilet de tratament balnear sau trebuie sa plateasca jumătate din costul biletului? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Stii cum e, nu stiu exact ce sa raspund, faza e ca legile cer interpretare, ceea ce nu stiu

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este gratuita, asistentul personal primeste salariu pentru munca care o depune.

| RAY a răspuns:

Da un mesaj acestui user https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Poate totuși vede întrebarea. Cum ar fi sa îl bombardeze toți cu întrebări in privat? laughing

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Tovarasa bondarel asta este o onoare sa iti ajuti aproapele

| Bondarel99 a răspuns (pentru RAY):

Da dar intrebarea asta si raspunsurile dansului vor ramane pentru TPU si poate ajuta si pe altcineva.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Ai dreptate, hai sa vedem https://www.prostemcell.ro/......sonal.html

http://www.clr.ro/rep_htm/L448_2006.htm

"persoana care supravegheaza, acorda asistenta si ingrijire copilului sau adultului cu handicap grav, pe baza planului de recuperare pentru copilul cu handicap, respectiv a planului individual de servicii al persoanei adulte cu handicap". (Art. 5. 6. Lege nr. 448/2006)

(1) Persoana adultă cu handicap grav are dreptul la un asistent personal, în baza evaluării sociopsihomedicale.
(2) Copilul cu handicap grav are dreptul la un asistent personal.
(1) Poate fi încadrată cu contract individual de muncă în funcţia de asistent personal persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are vârsta minimă de 18 ani împliniţi;
b) nu a fost condamnată pentru săvârşirea unei infracţiuni care ar face-o incompatibilă cu exercitarea ocupaţiei de asistent personal;
c) are capacitate deplină de exerciţiu;
d) are o stare de sănătate corespunzătoare, atestată de medicul de familie sau pe baza unui examen medical de specialitate;
e) a absolvit cel puţin cursurile învăţământului general obligatoriu, cu excepţia rudelor şi afinilor până la gradul al IV-lea inclusiv ale persoanei cu handicap grav, precum şi cu excepţia soţului sau soţiei, după caz; în situaţii excepţionale, la propunerea asistentului social din cadrul aparatului propriu al consiliului local în a cărui rază teritorială îşi are domiciliul sau reşedinţa persoana care urmează să îndeplinească funcţia de asistent personal, Autoritatea Naţională pentru Persoanele cu Handicap poate aproba derogarea de la îndeplinirea condiţiilor de studii şi în cazul altor persoane.
(2) Nu pot deţine calitatea de asistent personal persoanele care beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 7 ani.
Alte drepturi ale asistentului personal
(1) Pe perioada îngrijirii şi protecţiei persoanei cu handicap grav, pe baza contractului individual de muncă, asistentul personal are următoarele drepturi:
a) salariu stabilit potrivit prevederilor Legii-cadru nr. 153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice;
b) program de lucru care să nu depăşească în medie 8 ore pe zi şi 40 de ore pe săptămână;
c) concediu anual de odihnă, potrivit dispoziţiilor legale aplicabile personalului încadrat în instituţii publice;
d) transport urban gratuit, în condiţiile prevăzute la 23 din L448/2006, cu modificările şi completările ulterioare;
e) transport interurban, în condiţiile prevăzute la 24 din L448/2006, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Pe perioada absenţei temporare a asistentului personal, angajatorul are obligaţia de a asigura persoanei cu handicap grav un înlocuitor al asistentului personal.
(3) În situaţia în care angajatorul nu poate asigura un înlocuitor al asistentului personal, persoanei cu handicap grav i se acordă indemnizaţia prevăzută la art. 43 alin. (1) din L448/2006, cu modificările şi completările ulterioare sau găzduirea într-un centru de tip respiro.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Stii cum e, nu stiu exact ce sa raspund, faza e ca legile cer interpretare, ceea ce nu stiu

| alLeXu23 explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspuns!