| DanDannn a întrebat:

Este legal sa detii un box pentru pumn? Din acela de metal, ceva de genu http://www.katana-eshop.ro/315-603-XXL/box-pentru-pumn-c lasic.jpg.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal sa detii dar nu este legal sa-l porti cu tine, conform L.61/1991, republicata in 2011, citez:
"ART.2.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă, următoarele fapte:
1. portul, fără drept, în locurile şi împrejurările în care s-ar putea primejdui viaţa sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, a cuţitului, pumnalului, şişului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum şi folosirea în asemenea locuri sau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gaze comprimate, a obiectelor confecţionate pe bază de amestecuri pirotehnice ori a dispozitivelor pentru şocuri electrice;"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ok,eu merg la magazin il cumpar si ma opreste un garcea cand merg spre casa, ce fac in cazul ala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu faci ceva ilegal nu te opreste nimeni. Locurile si imprejurarile se refera la institutii publice si manifestari cu public.

3 răspunsuri:
| Rachetul a răspuns:

Daca-l folosesti in locuri publice ilegal