| ofetios a întrebat:

Este legal sa imi construiesc un avion (cu telecomanda cu dimensiuni de 50x60 cm max) si sa zbor cu el in afara localitatilor (pe camp)?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti sa-l construiesti. Pentru zbor se aplica aceleasi reguli ca la drone (in fapt avioanele fara pilot sunt considerate drone): http://bit.ly/2AN6RmY

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Orice aparat de zbor, dacă depășește o anumită greutate, aparatul trebuie să aibă autorizație de zbor, oriunde zbori cu el. Dacă zbori cu el, înseamnă că ești în el, și nu ai nevoie de telecomandă.

| Aube a răspuns (pentru sadrian46):

Crezi ca incape in unul de 50-60 cm (centimetri, nu metri)? happy

| sadrian46 a răspuns (pentru Aube):

Cred că nu, dar poate că ține picioarele atârnate pe dinafară.

| Bizon95 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa intrebi ce legi se aplica aeromodelelor/dronelor
eu nu stiu care sunt, dar iti sugerez intrebarea

insa in practica, in momentul asta au fost drone "pirat" care au ajuns deasupra unui aeroport in Anglia si nu au avut ce sa le faca, iti dai seama ca in rrrrominica, pe camp, nu sta nimeni sa alerge dupa tine ca deranjezi ciorile big grin

| Henry34 a răspuns:

Nu este ilegal, este imposibil