| radrian a întrebat:

Este legal sa inregistrezi pe cineva fara consimtamantul respectivei persoane?

13 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Nu este legal dar cateodata e ultil

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu este legal poti fi dat in judecata pentru asta. Daca vrei sa folosesti inregistrarea in instanta nu va fi luata in consideratie.

cristian
| cristian a răspuns:

In spionaj nu se mai respecta reguli si legi.

| andreutz a răspuns:

Nu este legal, fie ca este vorba de o inregistrare video sau audio... daca de exemplu tu esti un elev la scoala si filmezi cum un profesor bate abuziv un alt coleg de-al tau, profesorul va fi dat in judecata evident pentru maltratare... iar tu vei fi dat in judecata de catre profesor pentru incalcarea intimitatii laughing doar traim in Romanica, ce naiba...numai aici ar fi posibil asa ceva big grin

| Krina a răspuns:

Nu. Te poate da in judecata.
Oricum, daca aceasta inregistrare va ajunge la politie, ea nu poate fi folosita drept proba in instanta.Doar cele efectuate de procurori sunt valide.

assiris
| assiris a răspuns:

Nici legal nici moral dar daca ar trebui sa fie corect, o inregistrare ar fi utila daca prin ea poti preveni o crima, un furt, trafic de droguri sau fiinte umane etc. Ce te faci insa cind unii folosesc aceste inregistrari cum ar spune Nenea Iancu, pentru "pac! la rezboiu"

Janina
| Janina a răspuns:

Nu e prea legal...

| nicoleta_5825 a răspuns:

In genere, este ilegal, mai ales daca inregistrarea respectiva este folosita in realizarea unor scopuri personale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este legal. Daca acea persoana nu si-a dat consimtamantul pentru a fi inregistrata, nu o poti inregistra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Depinde pe cine vrei sa inregistrezi si cui ii vei da inregistrareawinking

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Nu este legal pentru ca persoana a fost filmata fara acordul ei