| Milena97 a întrebat:

Este legal să mi se treaca o altă dată pe contract față de dată inceperii raportului de muncă? Am început muncă pe 27 februarie lună dar mi s-a spus că contractul va fi trecut cu data de 16 martie. Mentionez că am primit un avans pentru zilele muncite, deoarece plata se face la sfarsitul lunii iar eu aveam nevoie să îmi plătesc chiria. Am încurcat contabilitatea și de aceea au schimbat data din contract?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal, data de incepere efectiva a muncii trebuie sa fie aceeasi cu data de incepere din contract.
De ce a schimbat data din contract trebuie sa intrebi angajatorul, doar el poate sti, daca nu cumva a facut o greseala angajatul care a redactat sau scris contractul.

| Milena97 explică (pentru Ioandelasal):

Nu a fost greseala, mi s-a comunicat chiar cu o zi înainte de a primi contractul (contract pe care nu l-am mai primit a doua zi - mi-a fost citit de pe laptop și au greșit și durata orelor de lucru, m-au trecut la part time deși eu muncesc 8 ore și uneori stau și peste program) că data va fi de 16 martie in condițiile in care am început pe 27 februarie și explicatia a fost una data in grabă, ceva legat de contabilitate...nu am înțeles prea bine pentru că totul a fost anunțat pe fuga când ieseam din tura

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu, dar mai scutesc si ei niste cheltuieli. Daca vrei, pe timpul contractului poti sa-i dai in judecata. Esti scutit de taxa de timbru si taxa judiciara.

| Milena97 explică (pentru Salontanul):

E o afacere la început de drum, și probabil încearcă să scape de niște cheltuieli, dar eu sunt dezavantajata in aceasta situație deci nu ar trebui să accept așa ceva dar momentan am nevoie să îmi plătesc chiria și depind de ei din păcate