| Dragotta a întrebat:

Este legala retinerea unei persoane care a comis o infractiune pana cand ajunge politia? Daca da, imi puteti da link cu legislatia in vigoare?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Apararea proprietatii, a integritatii corporale, sau a vietii tale, sau a altora, este legala si poate fi indeplinita inclusiv prin imobilizarea celui care atenteaza la ele. Deci da, este legal sa fii impiedicat sa parasesti locul unde ai comis infractiunea, sau pe cel in care ai fost prins.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai dat funda unui raspuns aiurea. Un politist in civil a retinut un hot. Hotul l-a dat in judecata ca i-a patat imaginea. Politistul are de platit o suma mare. daca nu o fi si platit-o. In tara sata nu-i nimic dupa logica bunului simt. http://stiri.tvr.ro/......43878.html
Iti dai seama ce se va intampla daca un civil va incerca sa faca asta? Face puscarie pentru lipsire de liberetate.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este foarte legala si chiar necesara!

| Drimmero a răspuns:

Evident ca este legal, dar pana la legal este moral, omenesc, etic, civic sa opresti un infractor sa fuga si sa-l retii pana vine poltia sa-l ia in primire, daca opune rezistenta poti sa-i dai si 2 la ficati si sa-l pui la pamant mai ales daca vorbim de fapte grave...gen crima, viol, violenta impotriva altei persoane, talharie sau altele.