| nauca a întrebat:

Este libera ziua de 1 decembrie pentru angajatii institutiilor private?

Răspuns Câştigător
| AlinaBulina a răspuns:

In Codul Muncii revizuit 1 decembrie apare ca fiind zi libera. Problema este ca tot se spune ca,, acordarea zilelor libere se face de catre angajator". Textul acesta este interpretabil si unele firme nu dau liber.

4 răspunsuri:
| wizard_cristi a răspuns:

Stiam ca este sarbatoare nationala si ca toate persoanele au liber mai putin cadrele medicale, pompierii, urgentele in general si transportul in comun.

| stela_star a răspuns:

Nu cred ca exista obligativitatea ca firmele private sa dea liber deoarece nu este sarbatoare religioasa, nu vad de ce angajatorul ar da liber si pe 1 decembrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 decembrie apare ca zi libera. Nu toti angajatorii respecta acest lucru. Te poate chema la serviciu in data de 1 decembrie, si iti poate acorda o zi libera in urmatoarea perioada. Este decizia conducerii fiecarei institutii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu lucrez la firma delfingen din arad, si nu am primit liber, urmeaza sa primim pana la sfarsitul luni