| Ibrahimovic a întrebat:

Este prevazut in regulamentul scolar ca elevii pot pleca de la ultima ora daca profesorul întârzie 20 de minute?

18 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vise, vise!
Cum sa fie prevazut asa ceva? Elevii trebuie sa stea in scoala pana la terminarea orelor, indiferent ca profesorul intarzie sau nu vine deloc. Pot pleca doar daca le da voie profesorul, dirigintele sau cineva din conducerea scolii.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu cred..insa profesorii daca intarzie ar trebui penalizati daca nu au vreun motiv foarte important pentru care lipsesc. Unii, intarzie si pun si absente dupa daca plecisau pleaca toata clasa cand vine el pe la sfarsitul orei, stiu cazurilaughing
Oricum daca treaba se repeta sau devine o obisnuinta pentru un profesor sa intarzie puteti face o plangere la director dar de plecat nu cred ca merge.Depinde de indulgenta profesorului sau directorului totusi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu. Stai in scoala pana la sf programului... doar daca va anunta careva ca nu se face ora pleci

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

SERIOS?
Şi ce-aţi mai vrea? =))

Nici vorbă de aşa ceva!
"Pasărea mălai visează!" :))

Vezi R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| Ibrahimovic explică (pentru bursuc001):

Si atunci elevul daca intarzie 20 de minute de ce este aspru judecat?

| bursuc001 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

N-am înţeles ce vă tot plângeţi atâta?

Eu eram pus absent cu roşu ( ca să NU se poată motiva ) chiar dacă intram la 30 sec-1 minut după profesor - pe vremea lui Ceauşescu se făcea şcoală şi era DISCIPLINĂ, nu ca acum!
În pauze, elevii erau OBLIGAŢI să iasă în curtea liceului şi NU puteam intra în şcoală decât după ce suna ( la poartă fiind 2 profesori + elev de serviciu şi se închidea uşa pe perioada pauzei ), iar de multe ori se găsea câte un TÂMPIT de profesor care se grăbea şi intra în clasă, în pauză, noi intram după ce suna - astfel ajungeam să fim absenţi cam JUMĂTATE de clasă rolling on the floor

Nici nu se compară cu ce şcoală faceţi voi acum!
Şi la câte drepturi & libertate aveţi, vă mai plângeţi?

Nu-ţi place Regulamentul, stai acasă şi "tai frunze la câine", NU eşti obligat să faci mai mult de 10 clase ( că tot împlineşti 18 anişori )!

O seară frumoasă!

| Ibrahimovic explică (pentru bursuc001):

Ai inteles cam tendentios. laughing Ideea e ca nu mi se pare corect ca profesorii sa intarzie zeci de minute, iar elevilor sa li se puna absent pentru ca a intarziat cateva minute. laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Ce să-i faci, viaţa-i NEDREAPTĂ! rolling on the floor

Toate cele bune!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Ibrahimovic):

Bursuc are dreptate, voi va bucurati de de mai multe liberati.
Na, ma gandesc si ca profesoriii trebuie sa-si motiveze cumva intarzierea, in nici un caz vouahee hee, in schimb voi trebuie sa dati expicatie pentru o intarziere de cateva minute.
Roata se intoarce, fa-te profesor!winking0

| Mâśule a răspuns (pentru bursuc001):

Tu nu cumva teau ahuit?

| Mâśule a răspuns (pentru bursuc001):

Da, profesoara a intarziat 10 minute si eu cu fratii mei am fututo acasa

| Ana999666 a răspuns (pentru bursuc001):

Si a fost bine? Sincer citind printre randuri descopar frustrare dar poate compensati pe partea profesionala profesionala. Sper sa ma insel si doar sa nu fi inteles mesajul dvs.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ai vrea tu...Din pacate pentru tine asa ceva nu este permis!

| oprescudorin11 a răspuns:

Poti pleca si fara regulament dupa primul sfert de ora. Profesorul nu va avea ce spune. In cazul unui proces, poti anunta Protectia Consumatorului. Pierzi vremea cand puteai invata sau castiga un ban. Exista mijloace legale colaterale. Asa ca nu te mai lua dupa bun simt cu personajele care te ignora. Caci e nesimtire, la un profesor, sfidare sa nu fie in clasa, cu 2 secunde inainte sa inceapa ora, decat numai cand i-a murit mama, tatal, a avut infarkt, sau preinfarkt ca oprescu, sau s-a accidentat pe drum si altele. Daca profesorul e la prima abatere ii poti oferi prezumptia de vinovatie si-l astepti pana se termina ora. Daca se repeta, e treaba lui! Ai parghii legale sa-l razi de pe fata invatamantului!

| Air?nMeid?n a răspuns:

da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu în România.

| CristinaSNC a răspuns:

Clar nu laughing