| GEORGEL2012 a întrebat:

Eu am de gand sa fac scoala de soferi, inca nu am citit cartea, legislatia...nu stiu ce trebuie sa invat? toata cartea de la inceput sau doar puncte de penalizare etc? eu am facut teste si sunt cam praf, iau doar cateva puncte...cum ma sfatuiti sa invat sa inteleg? sa o citesc de la inceput toata? offffffffffffff chiar vreau permis

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contează ce memorie ai (eu am făcut legislația, nu am citit nimic și am făcut 25puncte doar din ce am memorat pe parcurs)
Am parcurs toate chestionarele o singură dată folosind un blog ce le avea pe toate (la sfârșit dădea și rezultatul, și explicație) așa am ajuns să fac 24puncte în mai puțin de 1minut și jumătate (deja cum citeam primele cuvinte din întrebare știam răspunsurile) - eu lucrez mai bine sub stres și la viteză... caută-ți ritmul și rezolvă pe toate la rând (important e să le parcurgi pe toate).
Și folosește-ți mintea, nu te lua după alții că știu ei... dacă ai prioritate dar un idiot se bagă aiurea, atunci lași idiotul să treacă (condus defensiv)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Iti recomand sa studiezi OUG 195/2002, Regulamentul de aplicare al acesteia si Ordinul MAI nr.268/2010. Abia dupa ce ai studiat aceste acte normative, mai ales primele doua, poti trece la rezolvarea testelor, mai ales cele de pe site-ul drpciv.ro, este site-ul oficial al Directiei de permise.

| Caddy1609 a răspuns:

Pentru inceput invata semnele(alea sunt cel mai usor de retinut) dupa ce stii semnele invata bine: unde-i interzisa oprirea/stationarea/depasirea (te asigur ca mai mult de 50% din test prinzi intrebari din categoriile ce ti le am spus) dupa ce ai invatat alea te vei luminawinkingsi vei stii ce sa inveti mai departe.bafta!
PS:Fara sa stai cu cartea in mana nu iei nici un permis! nu te baza pe noroc ca au fost multi "viteji" care au mers la plesneala si ieseau cu coada intre picioare ca l au picatlaughing)))

| justU a răspuns:

Nu trebuie sa inveti punctele de penalizare! Nu exista nicio intrebare in chestionare despre cate puncte vei lua daca faci ceva gresit. Legislatia si mijloacele de semnalizare le gasesti aici: http://www.trafictube.ro/legislatie-rutiera/. Sfatul meu este sa inveti prima data indicatoarele, dupa aceea faci chestionare. Aici sunt intebari pe categorii (prioritate, mecanica, semnale etc.) http://chestionare.auto.ro/. Iti recomand sa faci chestionare pe drpciv (drpciv.ro,foloseste internet explorer), deoarece la examen sunt exact intrebarile de pe drpciv. Bafta