| RobertVasileAlexandrescu a întrebat:

Eu fac 18 ani in august pe 9, am inteles ca pot sa ma inscriu la scoala de soferi cu 3 luni inainte respectiv pe 9 mai. Daca in caz legea aceea cu 10 clase pentru permis se va aplica pe 1 iulie, eu fiind la scoala de soferi din 9 mai, ma va afecta pe mine sa iau permisul de categoria b, eu fiind inscrins inainte sa se aplice legea ( 9 mai )?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu am ce sa stiu mai mult decat tine.
Exista o groaza de stiri de genul asta, dar nimeni nu zice nimic despre ce lege ar fi vorba cine a propuso, cand a fost votata sau ce e cu ea.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca nu exista nicio lege concreta in acest sens nu putem sti.

| RobertVasileAlexandrescu explică (pentru suntserios):

Stii cumva daca se stie ceva concret ca legea se va aplica anul acesta pe 1 iulie? digi24 scrie asta, dar la scoala de soferi cand am intrebat nimeni nu stia nimic cand si daca se va baga o astfel de lege.

| mgtow a răspuns:

Legea aia cu 10 clase va intra la fel cum vor sa interzica masiniile cu volan pe dreapta... nu se aplica aceste legi

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ar exista o asemenea lege si ar intra in vigoare cu 1 iulie 2020 atunci n-ai mai putea sustine examinarea pentru obtinerea permisului de conducere.
Nu stiu sa existe o asemenea prevedere legala, am vazut cateva articole dar nici macar unul nu indica numarul si data actului normativ, asa ca eu cred ca sunt doar stiri false.