| OanaMarginean a întrebat:

Am vazut acum ca s-a dat o noua lege cum ca nu poti lua permisul doar daca ai 10 clase. In aprilie voiam sa ma inscriu la scoala de soferi pentru categoria A1. Dar abia implinesc 16 ani si sunt abia pe clasa a 9a. Asta inseamna ca nu il mai pot lua?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai vazut foarte gresit, au existat doar discutii. Legislatia rutiera actuala nu prevede nici o conditie de studii, important este sa stii citi si scrie.
Si pentru categoria A1 varsta minima pentru obtinerea permisului este de 16 ani iar scoala de conducere o poti incepe cu maximum 3 luni inainte de implinirea varstei iar examinarea se poate sustine dupa implinirea varstei de 16 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu s-a dat nicio astfel de lege

| gothicbat a răspuns:

Mai așteaptă puțin că nu arde.

| OanaMarginean explică (pentru gothicbat):

Astept de foarte mult timp sa fac varsta necesara ca sa ma pot inscrie... doar ca acum sa se schimbe legea si sa nu mai pot da decat peste un an.

| One25 a răspuns:

Nu neaparat, trebuie sa ai 10 clase dar si varsta. Amandoua conditiile, unele persoane pot avea 50 ani si nu au clasele. Ca sa fiu sincer nu inteleg motivul dar... asta e.

| OanaMarginean explică (pentru One25):

Varsta o fac in martie. Problema e ca trebuie sa mai astept mult si bine pana pot da.

| suntserios a răspuns (pentru One25):

Nu ai ce sa înțelegi. Pentru ca legea nu zice absolut nimic de câte clase ai nevoie pentru examenul de permis.

| suntserios a răspuns (pentru OanaMarginean):

Ai citit măcar articolul ala. Scrie destul de clar ca e vorba de niște propuneri pentru următorii 4 ani. După cum ziceam, nu exista o asemenea lege în codul rutier.