| SkivoRo000 a întrebat:

Eu lucrez la o clatitarie pe timp de vara. Patronii mi-au facut contract doar ptr.luna mai. Stiu asta pentru ca vazusem contractul. Si acum cand le-am zis ca vreau sa plec si sa imi dea decizia mi-au dat-o gen ca s-a incheiat contractul pe luna mai.
Dupa mi-au modificat si mi-au scris ca s-a incheiat azi.
E posibil ca maine cand ma duc sa ma angajez in alta parte sa se vada la anaf, fisc nu stiu unde sigur si sa platesc eu dupa?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca contractul individual de munca (asa cum au scris ulterior) a incetat acum nu este nici o problema.
Poti sa te angajezi linistit in alta parte.
Firma raspunde de retinerea contributiilor la fondurile speciale (CAS si sanatate) si a impozitului pe salariu si virarea acestora la bugetul de stat. Daca n-o face este pentru firma evaziune fiscala, tu n-ai nici o vina si nu va trebui sa platesti nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu ai ce plati. Singurul care poate plati ceva e fostul angajator ca te-a platit la negru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti sigur ca nu ai avut contractul facut pentru prima luna de proba si dupa ai semnat pentru unul nedeterminat? Modificari de genul nu prea se fac iar in acest moment iti dai cu presupusul.
Oricum, chair si daca ar fi modificat, ceea ce ma indoiesc, este doar vina lor.
Exista o mica amenda pentru munca la negru dar nu cred ca se aplica in cazul tau.