| LisaJulie a întrebat:

Eu ma gândeam sa nu merg la vot chiar dacă sunt tânără deoarece am cântărit toate opțiunile și cam toată lumea se încadrează la,, raul mai mic "! Totuși doresc sa va cer și vouă părerea, voi pe cine preferați la prezidențiale în special?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa le luam pe rand.

1. Cum ai cântărit tu la ce se încadrează candidații la prezidențiale în condițiile în care nu exista nicio candidatura concretă încă?

2. De ce ne întrebi de prezidențiale când până atunci mai sunt și alte alegeri foarte importante, mult mai importante decât cele prezidențiale.

3. Știi că faptul că nu mergi la vot înseamnă în realitate că alegi de fapt ceva și anume probabil raul cel mai mare, pentru că cei care aleg răul la vot nu au îndoieli și sigur merg.

4. Tânăra fiind de ce nu ai vrea sa ai un cuvânt în a îți alege viitorul?

5. Tine minte, parlamentarele și localele sunt de departe cele mai importante alegeri care te afectează direct în viața, nu prezidentiale

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Tu ce candidați ai în minte? Voi vota la toate alegerile? Ai votat întotdeauna?

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu am niciun candidat în minte că nu știu cine candidează și cine nu. Dar am o idee ce partid susțin și implicită probabil candidatul lor.

Da, am votat aproape de fiecare dată. Când nu am votat a fost din cauza că nu eram in județul de domiciliu și nu am putut ajunge in timp util. Dar niciodată din cauza că "nu am cu cine"

| johnnny123 a răspuns:

Nu știu cum ai cântărit, dar logic vorbind nu are cum să se încadreze toată lumea la "răul mai mic".

Vrei să spui că unii sunt răul mai mic, alții răul mai mare. Caz în care nu văd unde este dilema: te duci și votezi "răul mai mic".

| ValentinMihai78 a răspuns:

Cu o gândire idioată, ca și a ta, de 35 de ani PSD-ul, PNL-ul sunt nemuritoare în parlament. Sunteți 60% absenți la fiecare din ultimele alegeri, ai ultimilor 20 de ani, dar pe online se dă "m.e PSD", din greu, de cei care refuză să meargă la vot!
Ia cercetează pe dex online ce înseamnă "democrație" și apoi să spui tu și ceilalți 60% absenți că nu mergeți la vot!
Cercetează pe AEP, câte partide politice sunt înscrise în viitoarele alegeri și vei vedea câte partide politice sunt înscrise și la care le poți da votul!
Dar, când lenea, prostia și analfabeții predomină în România, nu e de mirare dezastrul de la alegeri, urmat de dezastrul verbal de pe rețelele sociale!

| LisaJulie explică (pentru ValentinMihai78):

Dacă tu consideri tinerii sunt atât de inteligenți și toți ar trebui sa iasă la vot cum se face ca majoritatea nici nu știu ce înseamnă comasare și sunt paraleli cu politica

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru LisaJulie):

Din contră, dacă ai fi citit cu atenție eu am spus și despre tineri, ca și despre celelalte categorii sociale care refuză să meargă la vot, dar să înjure orice, pe oricine pe rețelele sociale, sunt leneși, proști și analfabeți!
Am spus și mă repet: mergeți la dex online și vedeți ce înseamnă cuvântul "democrație". Mergeți pe internet și vedeți de ce i se spune dictatură sau democrație unui regim politic!

| MihaiMB a răspuns:

Pe nimeni, ca mie mi se cam par toti candidatii ca sunt o apa si un pamant ca ei candideaza doar pentru interesul lor.