| anonim_4396 a întrebat:

Eu si sotul meu lucram in Spania cu contract de munca la acelasi restaurant de 5 ani. Am fost anuntati ca incepand cu luna mai vom intra in somaj. Eu as vrea sa revenim in Romania si sa primim acolo somajul. Se poate? Si vreau sa raman insarcinata pana plec in Romania, o sa primesc indemnizatie pentru copil pana la 2 ani? Sper sa-mi raspundeti cat mai repede si va multumesc!

1 răspuns:
carla
| carla a răspuns:

Sincer.cred ca cel mai bine ar fi sa consulti un avocat in Spania. Ei stiu cel mai bine cum sunt legile acolo si ce drepturi aveti. Cred ca depinde si de faptul daca sunteti rezidenti sau nu in Spania.