| gfdessjtyrd76 a întrebat:

Eu si sotul meu vrem sa ne intabulam pe locul pe care avem construita casa, locul fiind mostenire de la parintii lui. Intrebarea mea este:putem sa intabulam locul pe numele amandurora(sa trecem locul si pe numele meu si pe numele lui) fiind mostenire de la parintii lui?(si daca da trebuie acordul mamei lui tatal fiind decedat)va multumesc.

8 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

@utzuman2006, bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie (in afara cazului in care dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune) ori bunurile personale sunt bunuri proprii ale sotului respectiv, chiar daca transferul de proprietate s-a produs in timpul casatoriei.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un notar pentru lamuriri, consultanta e gratuita.

| masly_8217 a răspuns:

In primul rand, in acest caz casa construita si terenul nu au acelasi regim juridic. casa este proprietate comuna (daca a fost construita in timpul casatoriei) iar terenul, avand in vedere ca bunul dobandit prin mostenire este un bun propriu si nu se considera bun comun al sotilor nici daca e dobandit in timpul casatoriei, este doar proprietatea ta din aceasta perspectiva.inscrierea in cf are efect de opozabilitate si nicidecum efect constitutiv de drepturi (adica drepturile se inscriu in cartea funciara pentru informarea tertilor asupra existentei lor si nu pentru dobandirea proprietatii), mie mi se pare ca inscrierea in cf pe numele amandurora nu face din acest bun un bun comun. mama, in calitate de sot supravietuitor, are insa o parte din proprietatea asupra terenului, in principiu de un sfert. primul pas ar fi iesirea din indiviziune, daca aceasta nu s-a facut inca.in principiu in cazul dobandirii unei proprietati prin mostenire, dreptul este deja opozabil tertilor si in lipsa inscrierii in carea funciara.

| utzuman2006 a răspuns:

Eu nu vad rostul intabularii pe numele amadurora... din moment ce sunteti casatoriti conform codului familiei orice bun dobandit dupa casatorie de unul din soti apartine in proportie egala ambilor soti...doar va coplicati degeaba ( doar daca speta nu e chiar atat de si***a precum ai prezentat-o tu si mai apar alte elemente ).

| maryana5 a răspuns:

Da sigur ca poti sa treci pe numele vostru happy insa trebuie intr-adevar acordul mamei lui si un certificat de deces al tatalui prin care sa confirmi ca e decedatwinking
succeswinking
xoxo, mary peace sign

| lora_9285 a răspuns:

Din cate stiu eu, trebuie acordul mamei dar nu numai atat.Se face o succesiune. Cel mai bun lucru este sa te informezi la un notar. El iti va spune concret pasii care trebuie sa-i urmati. Daca esti singura la parinti este mai simplu, dar daca mai ai frati lucrurile se complica.

| lora_9285 a răspuns:

Scuze, corectez raspunsul de mai sus. Daca sotul are actele in regula pentru a dovedii mostenirea locului atunci nu este problema pentru a face intabularea pe voi. Iar daca, mostenirea nu este sustinuta de acte doveditoare si el mai are frati, atunci sigur aveti de umblat. Dar cel mai sigur, luati legatura cu un notar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti intabula pe amandoi. Pentru detalii trebuie sa intrebi un avocat care ti-ar putea sugera rezolvarea in legatura cu acordul mamei. Daca ati facut casa impreuna si ati intabulat-o pe amandoi, trebuie si terenul intabulat pe amandoi.