| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare despre mostenirea de casa. Tatal meu a decedat iar acum casa lui vrem (eu si familia mea) sa mergem la notar sa o trecem pe numele meu. Problema e ca tatal meu a mai avut un baiat cu altcineva dar nu au mai tinut legatura. Nu stim cine e, cum sa dam de el, iar casa nu vrem sa o trecem pe numele meu ca sa nu vina acel baiat sa ma dea in judecata că si el are dreptul la o parte din ea. Cum pot rezolva?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Vrei nu vrei e fratele tau consangvin. Va trebui sa imparti mostenirea dupa tata cu el si cu mama ta, daca traieste.
Conform art.975 alin.3 Cod Civil, in concurs cu sotia defunctului, copiii indiferent de numărul lor, culeg împreună trei sferturi din moştenire iar mama ta va lua un sfert.
Pentru ca toata averea sa fie trecuta pe tine va trebui sa dea declaratie atat mama ta cat si fratele tau ca renunta in favoarea ta. Daca o faci fara sa-l chemi pe baiat la notar poti avea probleme mai tarziu. Mai bine sa faci lucrurile corect.

| Tina1999 a răspuns (pentru Lioana):

Daca el este in Italia si ar fi de acord sa imi ramana mie nu poate de acolo sa dea ceva declaratie sau nu stiu....adica ma gandesc ca nu o sa vina in Romania doar pentru atat.

| Lioana a răspuns (pentru Tina1999):

Ar putea dar va trebui sa traduci actul la un traducător autorizat. Dacă ai noroc de un notar care colaborează cu traducători se va ocupa el de traducerea ta.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta ca tatal tau a tinut sau nu legatura cu fiul sau, important este daca l-a recunoscut sau nu.
Daca l-a recunoscut atunci si el este mostenitor si are dreptul la aceeasi cota-parte din mostenire ca si tine si ceilalti fii/fiice ale tatalui tau.
In orice caz prima data trebuie sa faceti mostenirea la notar si apoi ceilalti frati/surori si mama ta pot sa-ti doneze partea lor. Daca ceilalti mostenitori renunta la mostenire veti ramane mostenitori tu si fratele tau (acel baiat).
Interesati-va si gasiti-l, fara el nu se poate face mostenirea. Poate ai norocul si renunta si el la mostenire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce de juristi pe aici!

| Kogaion a răspuns:

Trebuie sa il chemati si pe el la notar cand faceti succesiunea, sunteti obligati de lege, altfel, va poate da in judecata. O mica intrebare, baiatul respectiv a fost recunoscut de tatal tau? Adica figureaza in acte ca este copilul lui? In caz ca da, dar voi nu stiti cine e, cred ca trebuie sa mergeti la politie si sa vedeti daca pot ei da de el.

| Tina1999 a răspuns (pentru Kogaion):

Multumesc! Da a fost, ca din cate am inteles i-a platit pensia alimentara (sau cum se numeste) timp de 18 ani. De exemplu nu ma ajuta faptul ca lui i-a platit si mie nu mi-a platit acea pensie? Parintii mei s-au despartit cand aveam 2 ani.

| Tina1999 a răspuns:

Multumesc tuturor pentru informatii!