| olisacre a întrebat:

Eu sunt angajat la firma React Targoviste, am muncit 7 luni doar 4 ore,ma intreb cat as putea cere concediu fara plata, maxim.
Mersi.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti sa ceri cat vrei si firma iti va acorda cat vrea.
In Codul muncii nu este prevazut un termen fix pentru concediu fara salariu decat in unele cazuri speciale, restul ramane la intelegere intre angajat si angajator.

1 răspuns:
| Aditzu1988 a răspuns:

Stai ca nu inteleg. Daca ai muncit 7 luni cu acte in regula (fie ele si doar 4 ore ) de ce sa ceri fara plata concediu? O saptamana eu zic ca poti cere. Proportiile sunt de partea ta. Daca la 8 ore pe zi ai dreptul la 28 de zile pe an zic eu ca la 4 ore ai avea dreptul la 14 zile. Avand in vedere ca ai putin peste 6 luni, o saptamana ar fi " pretul corect"