| VreauMiere a întrebat:

Eu sunt deejay-ita si as vrea sa fac bani din vanzarea remixurilor pe care le fac. Este legal sa faci remix la o melodie si apoi sa o vinzi pe un site de melodii? Daca este ilegal, care sunt riscurile, cam cat e o amenda, cati ani de puscarie iti da?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este ilegal, daca nu ai autorizarea autorului melodiei, conform L.8/1996, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.13. Utilizarea unei opere da naştere la drepturi patrimoniale, distincte şi exclusive, ale autorului de a autoriza sau de a interzice:
  a) reproducerea operei;
  b) distribuirea operei;
  c) importul în vederea comercializării pe piaţa interna a copiilor realizate, cu consimţământul autorului, după opera;
  d) închirierea operei;
  e) împrumutul operei;
  f) comunicarea publică, direct sau indirect a operei, prin orice mijloace, inclusiv prin punerea operei la dispoziţia publicului, astfel încât să poată fi accesata în orice loc şi în orice moment ales, în mod individual, de către public;
  g) radiodifuzarea operei;
  h) retransmiterea prin cablu a operei;
  i) realizarea de opere derivate."
"ART.16.Prin realizarea de opere derivate, în sensul prezentei legi, se înţelege traducerea, publicarea în culegeri, adaptarea, precum şi orice alta transformare a unei opere preexistente, dacă aceasta constituie creaţie intelectuală."

| Xpressurself a răspuns:

Dj e suficient, fara ita. mai vrei miere?

| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Da e ilegal, nu te baga la puscarie dar autorul te poate da in judecata si iti poate cere daune pentru furt de proprietate intelectuala. A si e DJ simplu, deejay-ita nu e un cuvant si suna naspa, doar un sfat.