| chiftelutacrocanta a întrebat:

Buna!

E ultima oara cand mai pun aceasta intrebare,

Deci eu cand aveam 16 ani mi-am facut cont pe youtube, si am postat pe el(pe youtube) 6 melodii.

Deci la acele melodii le-am pus si imagine de fundal, la fiecare.

Faza ii ca eu nu stiu daca sunt melodii protejate de drepul de autor sau nu.

Si in fine, le-am postat pe youtube,

videoclipurile arata cam asa ca asta exact:

https://www.youtube.com/watch?v=9JvaAJ4Sn60

Intrebarea mea este urmatoarea, si e extrem de importanta pentru mine:

1)Este legal sa pui pe youtube o melodie originala, sa ii scrii titlu original pe youtube, si sa pui imagine care apartine de albumul ei original?

2)Este considerata aceasta fapta abuz de melodie,sau furt de melodie? Este considerata aceasta fapta castigare de bani ilegal prin vizualizari primite? Adica practic eu primesc vizualizari, de pe urma altora, ma intelegeti?

La unul dintre videoclipuri, am primit un avertisment care suna in felul urmator:

Acest videoclip conținea o înregistrare audio protejată prin drepturi de autor. Din cauza revendicărilor unui proprietar de drepturi de autor, înregistrarea audio a fost dezactivată.

3)Este grav acest mesaj?
4)Daca primesc mai multe mesaje de felul asta, pot face puscarie, sau chiar pedeapsa capitala de la tari comuniste?

5)Este legal sa postezi o melodie pe youtube(de ex:Eu vara nu dorm), si sa pui ca imagine de fundal o poza(de exemplu connect-r)? sau acest lucru da dovada de hotie, de reclama de muzica, de abuz de melodie si de catigare de bani pe nedrept prin vizualizari primite la postare?

La ce riscuri sunt expus?

Răspuns Câştigător
| EneCristian a răspuns:

Pai ai abuzat de copyright ( macar de le mixai un pic sau cv) insa legal nu o sa patesti nimic omule relax in cel mai rau caz le scoate de pe youtube(* am avut amici ce au facut un mix si un dj la ciordit ca cica e al lui si atat a fost ca lau dat jos de pe site) Nu platesti nimic relax chill.

Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| MistretulPufos a răspuns:

Nu, nu poti face puscarie sau ceva de genul, propabil ca o sa iti stearga contul daca mai continui...

Răspuns utilizator avertizat