| AfloareiRazvan a întrebat:

Exista vreo modalitate prin care pot face acte pe un bun care a fost cumparat fara acte? Vreau sa fac acte de proprietate si sa il dau la o firma in comodat. Este vorba de un motocultor.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este o persoana fizica inchei un contract de vanzare-cumparare cu vanzatorul. Daca este o persoana juridica ii soliciti o factura.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să intri în posesia unui bun care necesită acte de proprietate, o poți face prin cumpărare din comerț sau de la un particular. În primul caz ai un bon fiscal și o factură. În al doilea caz un act de vânzare cumpărare cu vânzătorul. Dacă nu ai acest act, nu poți dovedi că este al tău. Astfel, cauți vânzătorul și faci acte cu el.