| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU acum 13 ani am cumparat un teren cu chitanta de mana cu martor. Martorul fiind nepoata proprietarului.
Proprietarul a decedat iar eu am ramas fara acte pentru ca nu exista un titlu de proprietate pe pamant. Acum titlul de proprietate a venit pe numele martorei nu pe numele mostenitorului de la cel care am cumparat.
Acum martora imi cere sa platesc impozitul pe cei 13 ani, banii sa-mi faca acte plus banii pe pamant.Mi-a zis ca acum se vinde cu alt pret pamantul nu ca acum 13 ani si ma ameninta daca nu ii dau banii va vinde pamantul la alcineva.Eu sunt de acor sa platesc impozitul si banii pentru acte dar nu vreau sa mai cumpar a doua oara pamantul si mi-a pus termen ca in 2 saptamani sa-i dau toti banii.
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez sa nu raman fara teren.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai facut niste greseli la cumparare si dupa aceea, respectiv n-ai incheiat contractul cu doi martori neutri, n-ai declarat terenul la Registrul agricol si n-ai platit impozitul si acum tragi ponoasele.
Singura cale este o actiune in judecata prin care sa soliciti constatarea calitatii de proprietar si inscrierea dreptului de proprietate in cartea funciara. Ca probe vei depune contractul si vei avea nevoie si de martori, daca nepoata nu recunoaste ca ai cumparat legal.
Iti recomand sa angajezi un avocat specializat pe fond funciar.
Inainte de asta vorbeste cu detinatoarea titlului de proprietate si spune-i ca daca nu vrea sa rezolvati amiabil o s-o dai in judecata si va plati cheltuielile, inclusiv onorariul de avocat.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Consulta un avocat, dar va fi destul de greu sa dovedesti ceea ce sustii.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai indicat ar fi să îţi angajezi un AVOCAT specializat pe fond funciar!

În mod SIGUR, sunt la mijloc şi nişte "şmecherii" ( făcute cu cineva din Primărie/Consiliul Local/Comisia locală de fond funciar ) deoarece Titlul de Proprietate ar fi TREBUIT să fie eliberat pe numele defunctului sau pe numele MOŞTENITORILOR legali!
Cel puţin, din precizările tale, înţeleg că nepoata respectivă NU este moştenitoarea defunctului...

Poţi deschide o Acţiune în Instanţă, acţiune prin care să soliciţi să se constate calitatea ( ta ) de proprietar al terenului şi să ceri înscrierea în CF.
Dovada o faci cu Chitanţa de mână şi cu martori...

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

Mergi de urgenta la un avocat.
E cel mai simplu asa, pentru ca poti sa vezi si daca chitanta a fost facuta corect si s-au indeplinit toate criteriile atunci.

Eu nu as mai pierde vremea cu intrebari pe site-ul asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru cristimihailov):

Corect!

| cristimihailov a răspuns (pentru darrio2007):

Simti nevoia sa mai ai un tricou?

| darrio2007 a răspuns (pentru cristimihailov):

Nu.Ies de pe site in 5 minute. Oricum, azi nu mai intru.Pana deseara pe la 19.

| cristimihailov a răspuns (pentru darrio2007):

Lasa ca iti iei revansa pe seara happy

| unprietenaproape a răspuns:

Ea este mostenitoarea defunctului si are acel titlu de proprietate in urma succesiunii, poate o puteti incurca daca pe acea dovada de mana 'apare si numele, semnatura ei. Nu valoreaza nimic acele hartii, trebuia sa treceti acel teren pe numele dvs. Doar in instanta, dar o sa va fie foarte greu sa dovediti acea hartie